دانستنی های آسانسور

آسانسور صنعتی چیست؟

آسانسور صنعتی چیست؟

یکی از انواع آسانسورها، آسانسور صنعتی است که در کارخانه ها، اماکن صنعتی و پروژه های عمرانی و ساخت و ساز استفاده می شود. گاهی به جای آسانسور صنعتی از کلمه بالابر صنعتی استفاده می شود که اشتباه است و این دو تفاوت هایی با یکدیگر دارند. تفاوت اصلی آسانسور صنعتی با بالابر صنعتی در نحوه طراحی، ساخت و هزینه های مربوط به آنها است. آسانسور و بالابر هر دو دارای یک اتاقک (کابین) هستند که در جهت عمودی حرکت می کنند. آسانسورهای صنعتی به نسبت بالابرهای صنعتی طراحی اصولی تر و اساسی تری دارند و بنابراین سودمند تر از بالابر صنعتی هستند، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال که آسانسور صنعتی چیست و چه کابردهایی دارد بپردازیم.

تفاوت آسانسور صنعتی با آسانسور کارگاهی

قبل از اینکه بخواهیم به تفاوت های آسانسور صنعتی با آسانسور کارگاهی بپردازیم بهتر است ابتدا به جواب این سوال ها که آسانسور کارگاهی و آسانسور صنعتی چیست بپردازیم.

آسانسور کارگاهی یکی از انواع بالابرها است که توسط آن می توان ابزار، بار و افراد را جابجا کرد. در اکثر مواقع آسانسورهای کارگاهی نیازی به چاله آسانسور ندارند و در نمای بیرونی قابل نصب هستند. از جمله کاربردهای آسانسور کارگاهی عبارتند از راه سازی، ساختمان سازی، پتروشیمی، نفت و گازی، ساخت پل، مرمت آثار باستانی، ساخت تونل، معادن، فولاد و …. است.

اما آسانسور صنعتی چیست؟ در واقع یکی از انواع آسانسورهای کارگاهی آسانسور صنعتی است. بنابراین می توان گفت که آسانسور صنعتی همان آسانسور کارگاهی است که با این تفاوت که برخی از ویژگی ها خاص را می توان در آنها پیدا کرد. برای مثال یک آسانسور صنعتی که در معادن و صنعت نفت و گاز استفاده می شود باید دارای ویژگی ها و مشخصه های خاصی باشد، برای مثال می توان به مدل ضدانفجاری اشاره کرد در در برخی صنایع کاربرد دارد.

با این تفاسیر می توان گفت آسانسور صنعتی نمونه پیشرفته تر از آسانسور کارگاهی است که در اماکن و پروژه های خاصی از آن استفاده می شود.

آسانسور کارگاهی

آسانسور کارگاهی

کاربرد آسانسور صنعتی

آسانسورهای صنعتی بر اساس کاربرد در هفت دسته طبقه بندی می شوند که عبارت است از: آسانسورهای مناسب برای صنایع سد سازی، صنایع نیروگاهی، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه، صنایع معدنی، صنایع دریایی، کارخانجات مختلف تولیدی و صنعتی و همچنین صنایع فولاد، آلومینیوم، مس و روی است.

فناوری های مورد استفاده در آسانسور صنعتی

یکی از تفاوت های آسانسورهای صنعتی با کارگاهی در تکنولوژی های مورد استفاده در آنها است. در آسانسورهای صنعتی از سه تکنولوژی EX، High IP و Rack & Pinion استفاده می شود. البته آسانسورهای صنعتی با توجه به کاربردی که دارند تکنولوژی های خاص خود را دارند برای مثال برخی از آسانسورهای صنعتی ضد انفجار هستند.

نکات طلایی در استفاده از آسانسور صنعتی

از جمله نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه داشت این است که در کارخانجات، ساختمان ها و ماشین آلات صنعتی می بایست به طور منظم سرویس دهی شوند تا از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل شود. همچنین اندازه گیری، بازرسی و تعمیر قطعات نیز در بازه های زمانی مختلف انجام شود. با آسانسورهای صنعتی در واقع خیال شما بابت امنیت راحت است زیرا این گونه از آسانسورها به واسطه قطعاتی که دارند حمل و نقل ایمن افراد و اشیاء را تضمین می کنند. البته آسانسورهای صنعتی می بایست پس از نصب شامل ارائه سرویس و خدمات باشند. این گونه از آسانسورها به دلیل استحکام و مقاومتی که در برابر رطوبت و آب و هوا دارند می توانند بارهای سنگین را به سرعت در ارتفاعات بالا نیز جا به جا کنند.

همان طور که گفته شد یکی از ایمن ترین روش های حمل و نقل در اماکن صنعتی و کارخانجات استفاده از آسانسور صنعتی است اما این مهم در حالی امکان پذیر است که از دستورالعمل های مربوط به این آسانسور پیروی شود. برای مثال اگر قرار است این گونه از آسانسورها علاوه بر حمل بار جابجایی افراد را نیز انجام دهند، باید افراد بدانند که در مواقع بحرانی چه عکس العملی داشته باشند. همچنین چگونگی به حرکت درآوردن یا متوفف کردن آسانسور صنعتی توسط ریموت کنترل یا دکمه های موجود در پانل کنترل آسانسور نیز بسیار حائز اهمیت است.

گاهی نیاز است آسانسور صنعتی متناسب با ارتفاع محل مورد نظر به صورت سفارشی سازی توسط شرکت آسانسور معتبر و با تجربه ساخته شود. از این آسانسورها برای ساختمان های بلند مرتبه یا کاربردهای صنعتی مانند کارخانجات تولید قطعات فلزی، پالایشگاه، فولاد، پروژه های نیروگاهی و … استفاده می شود.

قیمت آسانسور صنعتی

موضوع بسیار مهم در هنگام خرید هر محصولی اعم از خرید آسانسور صنعتی برای مصرف کنندگان قیمت آن محصول است. به طور کلی آسانسورهای صنعتی از قطعات بسیاری تشکیل شده اند که کیفیت تک تک این قطعات در قیمت نهایی آسانسور تاثیرگذار است. همچنین قیمت آسانسور صنعتی با توجه پروژه مربوطه تعیین می شود. بنابراین به دلیل موارد گفته شده و به دلیل نوسانات قیمتی نمی توان قیمت دقیق آسانسورهای صنعتی را اعلام کرد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت آسانسور صنعتی با کارشناسان ما در پادرا آسانسور تماس حاصل فرمایید تا با توجه به پروژه مد نظر شما قیمت را به شما اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *