مقالات

آسانسور هیدرولیک چیست؟

امنیت در آسانسور

آسانسور هیدرولیک نوعی از آسانسور است که بوسیله پمپ‌ها و سیلندرهای هیدرولیک حرکت می‌کند. سیستم هیدرولیک از پمپ، سیلندر و پیستون، منبع روغن، شیر تخلیه و روغن مخصوص هیدرولیک تشکیل شده است. کارکرد این سیستم در آسانسور هیدرولیک به اینگونه است که پمپ، روغن هیدرولیک را به داخل سیلندر پمپاژ می‌کند هر چه روغن بیشتری به داخل سیلندر وارد شود باعث می‌شود که پیستون به سمت بیرون حرکت کند و کابین  آسانسور هیدرولیک  که بر روی پیستون قرار دارد را به سمت بالا حرکت دهد.
تا زمانی که شیر تخلیه سیلندر باز نشده باشد روغن در سیلندر باقی مانده و پیستون و کابین آسانسور هیدرولیک در جای خود باقی می ماند. ساختار سیستم‌های هیدرولیک بگونه‌ای است که می‌توان بوسیله یک پمپ کوچک مقدار وزن زیادی را بالا برد. در آسانسور هیدرولیک می‌توان بسته به مکان نصب آسانسور هیدرولیک از یک یا دو بازوی هیدرولیک برای حرکت آسانسور استفاده کرد.

امنیت در آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک  مانند تمامی آسانسورها دارای چندین سیستم ایمنی مختلف می‌باشد که برای ممانعت از سقوط کابین از آنها بهره می‌برد. بطور کل آسانسورها از وسیله‌های ایمن می‌باشند که از ترمزها و قطعات کنترلی برای ایمنی آنها استفاده شده است. آسانسور هیدرولیک تا زمانی که شیر تخلیه آن مشکلی نداشته باشد هیچگونه خطری نخواهد داشت. در صورتی که سرعت کابین آسانسور هیدرولیک از حد معمول بیشتر شود ترمزهای اضطراری فعال شده و مانع از سقوط آسانسور خواهند شد.

سیستم حرکتی در آسانسور هیدرولیک

در آسانسور هیدرولیک می‌توان با استفاده از یک پمپ کوچک مقدار وزن زیادی را بالا برد. برای حرکت کابین پمپ شروع به کار کرده و روغن را به سیلندر پمپ می‌کند، با نزدیک شدن به طبقه و یا ارتفاع مورد نظر سرعت حرکت پمپ کم شده و زمانی که کابین آسانسور هیدرولیک به طبقه‌ای که دکمه آن فشار داده شده می‌رسد پمپ بطور کامل خاموش می‌شود. در آسانسورهای کابلی برای حرکت رو به پایین، موتور مجددا روشن می‌شود تا کابین را به پایین مننتقل کند ولی در آسانسور هیدرولیک دیگر نیازی به روشن شدن پمپ نیست و با باز شدن شیر تخلیه، کابین آسانسور هیدرولیک  به سمت پایین حرکت خواهد کرد و با بستن مجدد شیر تخلیه کابین در جای خود ثابت باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *