اخذ استاندارد آسانسور

پادرا » اخذ استاندارد آسانسور

اخذ گواهی استاندارد آسانسور

آسانسورهای شرکت اوج گستران استاندارد و سفارشی شده اند تا به طور کامل با معماری و سیستم ساختمان شما هماهنگ شوند و برای تمام انواع ساختمان ها مناسب هستند.

اما قبل از انتخاب آسانسور باید استانداردهای لازم برای محل مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد. تشخیص این موضوع شاید برای شما سخت باشد، اما کارشناسان با تجربه شرکت مهندسی اوج گستران پادرا با بررسی عوامل مختلف انتخاب مناسبی را به شما پیشنهاد می‌دهند که استاندارد آسانسور حرف اول را برای شما بزند.

اخذ استاندارد در هر سازه

برای اخذ استاندارد آسانسور در هر سازه، بعد از به پایان رسیدن تمامی ساخت و سازهای محل، نصب و راه‌اندازی آسانسور از سیستم برق‌رسانی ساختمان اطمینان حاصل کنید. سپس پروانه ساختمانی و مدارک سازنده توسط بازرس مربوط به تایید می‎رسد و یک کد رهگیری از جانب شرکت به شما ارائه می‌شود. پس از طی این مراحل گواهی تایید استاندارد آسانسور از جانب شرکت به فرد متقاضی ارائه می‌شود.

استاندارد آسانسور

اخذ استاندارد آسانسور :

استاندارد آسانسور برای امنیت بیشتر افراد در نظر گرفته می شود و شامل موارد زیر می باشد :

الزامات مربوط به سرعت بالا آمدن آسانسور (سیستم ایمنی کنترل سرعت)

سیستم های تشخیص درب جهت باز و بسته شدن به موقع درب برای کاهش خطر ورود و خروج افراد در زمان استفاده آنها از آسانسور

مکانیزم قفل درب آسانسور

وجود قفل و ریل مناسب آسانسور

مجهز به سیستم ضد حریق بودن آسانسور

مجهز بودن به سیستم روشنایی

مجهز بودن به ابزار ایمنی در آسانسور

استاندارد بودن فاصله سقف آسانسور تا دیوار

تهویه مناسب داشتن آسانسور

آسانسور به گونه ای باید طراحی شود که افراد احساس راحتی کنند

دارا بودن ظرفیت مناسب باتوجه به محل نصب (فضای تجاری یا آپارتمان)

استاندارد پنل آسانسور با رابط کاربری مناسب

دارای ترمز ایمنی (پاراشوت)

دارای سیستم زنگ هشدار در صورت قفل شدن درب آسانسور

وجود ضربه‌گیرهای فضای زیر آسانسور (ته گودال)

تضمین استاندارد آسانسور

پس عوامل زیادی باعث می‌شود که استاندارد آسانسور تضمین شود.البته استانداردسازی آسانسورها با طی زمان نیز تغییر می‌کند. به طور مثال استاندارد آسانسور 20 سال پیش دیگر مورد قبول برای فضاهای جدید امروزی نیست.

زمانی که محیط تغییر می‌کند، عوامل قبلی دیگر قابل پذیرش نیست. درست است که استاندارد آسانسور قدم اول در ایمنی و امنیت است، اما بازبینی و نگه‌داری، قدم دوم و مهم تداوم امنیت است.

این کار توسط کارشناسان فنی تعمیر و نگهداری آسانسور به کمک یک چک لیست کامل که شامل چک تمامی وسایل مانند بازدید روغن موتور، روغن ترمز، تست فن، بازدید سیم بکسل، مناسب بودن روشنایی موتورخانه و تمیزکاری قطعات است، انجام می‌شود.

البته بازرسی آسانسور دو مرحله دارد. مرحله اول مخصوص تست قطعات فنی موتورخانه و مرحله بعدی ویژه تست کابین است.

گواهی استاندارد آسانسور چیست؟!

این گواهی که توسط اداره استاندارد ایران صادر میگردد به دو بخش تقسیم میشود، که در ذیل به آن اشاره میکنیم.
1-گواهی استاندارد آسانسور اولیه:
همانطور که از نامش پیداست این گواهی برای نخستین بار پس از ساخت یک ساختمان و در هنگام بهره برداری ساکنان طی گذراندن مراحل بازرسی، با همکاری شرکت آسانسور مربوطه و شرکت بازرسی منتخب اداره استاندارد، طبق یک چک لیست مدون مطابق با آخرین استاندارد تعریف شده صادر می گردد.
2-گواهی استاندارد آسانسور ادواری:

این گواهی که به معنای دوره ای و سالیانه است، باید سالیانه توسط مالکان و مدیریت ساختمان از شرکت های آسانسور درخواست گردد، و پس از طی مراحل مشخص نمودن شرکت بازرسی و انجام بازرسی های مربوطه و رفع ایرادات این گواهی صادر می گردد و به مدت یک سال از زمان صدور اعتبار دارد.

نکته:در حال حاضر گواهی استاندارد آسانسور ادواری برای ساختمانهای عمومی از قبیل بیمارستانها،دانشگاه ها،مراکز خرید، مراکز آموزشی و …اجباری و لازم الاجرا می باشد.

در حالی که این گواهی برای ساختمانهای مسکونی اجباری نمی باشد، اما چنانچه اتفاقی ناگوار در آسانسور رخ دهد مسئول مستقیم آن در ابتدا هیئت مدیره ساختمان، ساکنین و در نهایت شرکت آسانسور خدمات دهنده هستند.

و جالب اینجاست که در این مواقع شرکتهای بیمه طبق قانون هیچگونه خسارتی پرداخت نمی کنند.

هزینه گواهی استاندارد آسانسور :

هزینه گواهی استاندارد ادواری آسانسور شاید برای مرحله اول کمی زیاد باشد، ولی از آنجا که معمولا بین ساکنین تقسیم میگردد ارزشمند است.اما در سالهای بعد با توجه به اینکه این کار سالیانه و مداوم صورت می پذیرد طبیعتا خیلی اندک و ناچیز است.
این هزینه ها شامل: هزینه ثبت نام مراحل بازرسی، قطعات تعویضی احتمالی و خدمات صورت گرفته احتمالی که بسته به نظر بازرس و نیاز آسانسور تعیین می گردد.

مزایای اخذ گواهی استاندارد ادواری آسانسور:

_ اخذ این گواهی باعث میشود شما با خیالی آسوده از سیستم آسانسور، در محل سکونت خود و خانوادتان استفاده نمائید.
_ قطعات معیوب قبل از آسیب رساندن به سایر اجزا آسانسور شناسایی و تعویض می گردند اصطلاحا شبیه به معاینه فنی سالیانه خودرو.
_ در صورت بروز حادثه شرکت بیمه موظف به پرداخت تمام و کمال خسارت اعم از جانی و مالی می باشد.
_ آسانسور شما دارای شناسه ملی 16 رقمی اداره استاندارد می شود که این شناسه در قالب یک پلاک فلزی در آسانسور شما نصب می گردد. و شما همواره می توانید با ارسال آن به  _ سر شماره قید شده از اعتبار گواهی خود و سلامت بودن آن اطمینان حاصل نمائید.

 جهت آشنایی بیشتر با موارد بازرسی آسانسور کلیک کنید.

آخرین مقالات

فروشگاه
خانه