مقالات

انواع آسانسورهای تجاری و کاربری آنها

آسانسورهای تجاری

آسانسورها و بالابرها بخش مهمی از زندگی روزمره شده‌اند و در این مقاله، شما با انواع آسانسورهای تجاری و نحوه استفاده از آنها آشنا خواهید شد. این وسیله مخصوصا برای کسانی که در ساختمان‌های بلند کار می‌کنند بسیار مفید و کاربردی است. انواع مختلفی از آسانسورها وجود دارند که می‌توانند با اهداف و کاربری‌های مختلف استفاده شوند. این می‌تواند به شما اطمینان دهد که کسب و کار و سازمان شما الزامات روزانه استاندارد آسانسور  را برآورده می‌کند.

انواع آسانسورهای تجاری

1. آسانسورهای تجاری کششی

آسانسورهای کششی مسافربری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به آسانی نصب شده و قابل اطمینان باشند. آنها کیفیت ساخت بالایی داشته و از اجزای پیشرفته‌ای ساخته شده‌اند. این مدل یکی از محبوب‌ترین انواع آسانسورها است که در مقایسه با انواع هیدرولیکی از قدرت کمتری استفاده کرده و از سرعت بیشتری برخوردار است. این نوع به خاطر سرعت بالاتر رواج زیادی در اکثر ساختمان‌های تجاری و مسکونی دارد.

با طیف وسیعی از آسانسورهای کششی مسافربری که در دسترس است، آنها برای حمل بارهای بیش از 250 کیلوگرم و تا حداکثر 3000 کیلوگرم (حدود 20 نفر) مناسب هستند. این نوع آسانسور دارای حداکثر انعطاف پذیری در طراحی بوده که به گزینه اتاق دنده و محفظه موتور نیز مجهز شده است. آنها همچنین با توجه به کاهش نویز، دقت بالا و کنترل سرعت، حداکثر کیفیت در حین کار را ارائه می‌دهند.

 2. بالابرهای کالا

این نوع آسانسورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بهترین و آسان‌ترین استفاده در محیط‌های مختلف با عملکرد بالا را ارائه دهند از جمله استفاده در رستوران برای آشپزخانه‌های تجاری، محیط‌های خرده فروشی، دفاتر کار و غیره. همچنین به کاهش خطرات آسیب ناشی از بلند کردن دستی کالاها و تجهیزات کمک می‌کنند. این آسانسورها همچنین مقدار کمتری انرژی مصرف می‌کنند که یک راهکار بسیار ارزان قیمت را برای کسب و کارها ارائه می‌دهند. با ارتفاع کم و بدون نیاز به چاهک، آنها به راحتی می‌توانند به آسانی در ساختمان‌های موجود نصب شوند.

 3. آسانسورهای با چاهک‌های کم ارتفاع

این نوع آسانسورها ویژگی‌های مشابهی با آسانسورهای مسافری دارند با این تفاوت که دارای کنترل‌های لمسی و درب‌های کشویی هستند. آنها بسیار محبوب بوده زیرا می‌توانند در محدوده وسیعی از محیط‌ها، از جمله سازمان‌ها، دفاتر، مدارس و فروشگاه‌های خرده فروشی به کار برده شوند. تنها محدودیت این نوع آسانسور سرعت آنها است که به طور عمده به 0.15 متر در ثانیه محدود می‌شود.

شرایط سایت کارگاهی و مقررات ملی ساختمان باعث شده که آسانسورهای بدون چاهک بسیار محبوب شده و در اکثر مراکز خرید خرده فروشی مورد استفاده قرار بگیرند، این به دلیل یکپارچگی و نصب آسان آنها است. انواع مختلفی از آسانسورهای با چاهک کم ارتفاع وجود دارد، از جمله آسانسورهای تجاری که بعضی از آنها شیک‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین آسانسورها هستند که برای سیستم‌های بالابر بیرونی و درونی ساختمان گزینه‌ای مناسب خواهند بود. این نوع آسانسور دارای خصوصیات مشابهی با آسانسورهای مسافربری هستند.

 4. آسانسورهای باربری

آسانسورهای باربری عمدتا برای حمل کالا، نه مسافران، طراحی شده‌اند. این آسانسورها می‌توانند بارهای سنگینی را حمل کنند که معمولا بیشتر از یک آسانسور مسافربری است. این آسانسورهای باربری کمک می‌کنند تا آسانسور دیرتر دچار استهلاک ناشی از بارگذاری و باربرداری محموله‌ها شود. با نصب این نوع از آسانسور در فروشگاه‌ها، در هنگام انتقال بار به انبار، هیچ تداخلی در رفت و آمد مشتریان ایجاد نخواهد شد.

 5. آسانسور باربری (Dumbwaiter)

این نوع آسانسور شباهت زیادی با سایر آسانسورهای باربری دارد با این تفاوت که بسیار کوچک‌تر است. آنها عمدتا برای حمل بارهای کوچک مانند کتاب و غذا از یک طبقه به طبقه دیگر استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند از طریق یک پانل کوچک قابل دسترسی باشند. طراحی این آسانسور به شکل قرقره و طناب ساده بوده که به روز رسانی شده و همچنان امروزه نیز قابل استفاده است. از این نوع در محیط‌های کوچک و برای حمل بارهای سبک استفاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *