مقالات

انواع آسانسور و نحوه استفاده از آنها بخش دو

آسانسور

در مقاله قبل درباره سیر تکامل آسانسور و انواع آن که در روزگاران قدیم ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفتند مواردی را بیان کردیم و تعدادی از مدل‌های مختلف را توضیح دادیم. در این مقاله به ادامه مطلب خواهیم پرداخت و شما را با انواع مختلف دیگر این وسیله که در این روزها مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا خواهیم کرد. البته باید همیشه مراقبت و نگهداری مناسبی داشته باشید تا از خرابی آسانسور در مواقع ضروری جلوگیری شود.

انواع مختلف آسانسور از نظر کارکرد  

 آسانسورهای خودرو

آسانسور خودرو معمولا در یک گاراژ یا یک مرکز تولید یافت می‌شود. این آسانسورهای هیدرولیکی ساختمان را برای یک راننده قابل دسترس‌تر می‌کنند. برخی از آنها حتی دارای قابلیت چرخش هستند اما برخی دیگر فقط امکان حرکت رو به بالا و پایین را دارند و نمی‌توانند در جهت عکس حرکت کنند.

 آسانسور قایق و کشتی

این آسانسورها گاهی اوقات در کانال‌ها یافت می‌شوند و به عنوان جایگزینی برای سیستم حمل و نقل معمولی استفاده می‌شوند که باعث افزایش و کاهش سطح آب می‌شوند. از بالابر قایق و کشتی برای جابجایی قایق و کشتی استفاده می‌شود.

آسانسور هواپیما

آسانسور هواپیما می‌تواند به آسانسوری که برای جابجایی هواپیما استفاده می‌شود و یا بالابری که درون هواپیما قرار دارد اشاره کند. این آسانسور، هواپیما را از عرشه پرواز تا آشیانه بلند می‌کند. اما انواع درون هواپیما، برای جابجایی سرنشینان در بین طبقات مختلف برای حمل غذا و نوشیدنی در هواپیماهای چند طبقه استفاده می‌شود.

آسانسورهای مسکونی

این موارد پیچیدگی کمتری نسبت به آسانسور مسافربری معمولی دارند. بسیاری از آسانسورهای مسکونی دارای طرح‌های منحصر به فرد هستند که به آنها این امکان را می‌دهد طراحی زیباتری داشته و سازگاری بیشتری با معماری پیرامونی داشته باشند. برخی از این آسانسورها بسیار کوچک هستند و تنها با استفاده از یک سیستم پنوماتیک می‌توانند یک تا دو مسافر را حمل کنند.

آسانسور حمل بار کوچک (Dumbwaiter)

یک آسانسور حمل بار کوچک یک کاربری مشابه با آسانسورهای باربری دارد؛ اما این آسانسورها خیلی خیلی کوچکتر هستند. اینها بعضی اوقات به عنوان پیشخدمت‌های تنبل شناخته می‌شوند و عمدتا برای حمل بارهای کوچک مانند غذا و کتاب از طبقه‌ای به طبقه دیگر استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند از طریق یک پانل کوچک بر روی دیوار، مانند یک آسانسور مسافربری در مقیاس کوچک، قابل دسترسی باشند. آسانسورهای حمل بار کوچک توسط جورج کنن در سال 1883 اختراع شد و از آنجا که طراحی ساده طناب و قرقره آنها ارتقاء یافته است، آسانسور حمل بار کوچک هنوز هم امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاترنوستر (Paternoster)

آسانسورهای پاترنوستر دیگر به علت نگرانی‌های امنیتی تولید نمی‌شود، اما تعدادی از آنها هنوز هم در سراسر اروپا به دلایل نوستالوژیک استفاده می‌شوند. این مدل‌ها در آلمان و جمهوری چک محبوبیت بیشتری دارند. این مدل مسافرین را با استفاده از یک حلقه متشکل از سیستم‌های متصل به شبکه زنجیره‌ای با چرخش آهسته حمل می‌کند و کابین این نوع از آسانسورها دارای درب نیست و افراد بدون توقف کابین از آن خارج و یا به آن وارد می‌شوند. در حالی که بعضی از افراد به این مدل علاقه زیادی دارند، دیگران آن را کمی ترسناک می‌دانند!

آسانسور قیچی

آسانسورهای قیچی معمولا عمودی حرکت می‌کنند و توسط مکانیزم با الگوی X شکل پشتیبانی می‌شوند. در اغلب موارد، کل مکانیسم بر روی یک وسیله نقلیه نصب می‌شود که آسانسور را از محلی به محل دیگر جابجا می‌کند تا مسافران و محموله را حمل کنند. آسانسورهای قیچی توسط کارگران ساختمانی در مراحل ساخت و نصب و برق کارها استفاده می‌شوند چرا که برای مشاغلی نیاز به جابجایی افراد و مواد برای رسیدن به ارتفاع دارند بسیار عالی و مفید هستند.

تسمه حمل مواد

در تسمه حمل مواد، مصالح با استفاده از یک تسمه شیبدار و یک تسمه نقاله حمل می‌شوند. اینها اغلب در اسکله‌ها برای انتقال مواد شل بر روی حامل‌های عظیم الجثه استفاده می‌شوند. شما همچنین می‌توانید از این تکنولوژی برای حمل مواد غذایی دانه‌ای در مزارع و در سایر صنایع کشاورزی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *