مقالات

ایمنی در آسانسور و مواردی که باید در نظر بگیریم بخش دو

ایمنی در آسانسور

در بخش قبل به تعدادی از استانداردهای آسانسور اشاره کردیم در اینجا ادامه نکات را خواهیم گفت.

محافظت همزمان از تکنسین‌ها و مسافران

آیین نامه‌های ذکر شده توسط ASME A17.1 برای حفاظت از ایمنی تکنسین‌ها و مسافران بسیار مهم هستند. با این وجود، آنها قانون نیستند. آیین نامه‌ها هم برای آسانسورهای مسکونی و هم برای آسانسورهای تجاری هستند، اما ممکن است در هر کشور متفاوت باشند. آسانسورهای تجاری به احتمال زیاد آیین نامه‌های بیشتری نسبت به آسانسورهای مسکونی دارند. در آسانسور اوج گستران پادرا، توصیه می‌کنیم که از تمام الزامات  استاندارد آسانسور  پیروی کنید تا یک آسانسور مسکونی ایمن داشته باشید و بتوانید به بهترین وجه از توانایی‌های آن استفاده کنید.

اتاقک دستگاه و ایمنی شفت آسانسور

هر دو اتاقک دستگاه و شفت نیاز به حفاظت اضطراری دارند. در صورت آتش سوزی، به یک حسگر دود و آبپاش پروانه‌ای نیاز است. اگر چندین کابین وجود داشته باشد، هر یک از آنها باید دارای حسگر دود و آبپاش پروانه‌ای باشند. بسته به ترجیح شما، می‌توانید یک آشکارساز گرما را جایگزین آبپاش پروانه‌ای کنید. حسگر دود و حرارت باید در پشت درب دسترسی نصب شوند و دارای ابعاد 60 در 60 سانتی متر باشند. اگر یک آبپاش برای شفت انتخاب کنید، باید توسط یک محافظ پشتیبانی شود.

اگر آسانسور نیاز به یک گودال داشته باشد، آن نیز باید از بسیاری از آیین نامه‌های مشابه با شفت پیروی کند، مانند یک آبپاش همراه با محافظ. این ناحیه باید دارای عوامل روشنایی باشد و سوئیچ آنها در ارتفاع 45 تا 90 سانتی متری در بالای گودال قرار بگیرد. برای جلوگیری از شوک الکتریکی، چراغ‌ها باید با یک خروجی GFI محافظت شوند و درون زمین قرار بگیرند. در نهایت، باید یک سیستم تخلیه نصب شود که در صورت وجود نشت یا ترکیدگی لوله در گودال مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم تخلیه از تجمع مایع در گودال جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌های ایمنی انواع آسانسور

در حالی که اکثر سیستم‌ها بسیار ایمن هستند، اما هنوز هم نیاز به ایمنی بیشتر دارند. آسانسورهای هیدرولیکی هرگز در هوا معلق نیستند زیرا همیشه از یک بازوی هیدرولیکی آویزان می‌شوند. آسانسورهای کابلی معمولا در هوا معلق هستند اما معمولا دارای حداقل چهار کابل فولادی می‌باشند که به آن وصل شده است. هر کابل می تواند اتاقک را نگه دارد، اما در صورت قطع شدن همزمان تمامی آنها، ترمز اضطراری وارد عمل خواهد شد که از سقوط اتاقک جلوگیری می کند.

آیا برای آسانسور خود به بیمه نیاز دارید؟

یک آسانسور مسکونی می‌تواند یک امکانات فوق العاده عالی برای یک خانه باشد. خانه‌های جدید با طبقات زیاد اغلب دارای آسانسورهای از پیش نصب شده هستند و آسانسورها را می توان اغلب در خانه‌های موجود نیز نصب کرد.

بیمه‌های خانه اغلب شامل لوازم جانبی اضافی مانند استخرهای شنا، زمین‌های تنیس داخلی و بعضی اوقات آسانسورهای مسکونی می‌شود. اولین کاری که باید انجام دهید این است که چک کنید آیا آسانسور خانه شما تحت پوشش این موارد قرار دارد.

خانه‌های جدید با آسانسورهای مسکونی به احتمال زیاد دارای بیمه می‌باشند.

اگر شما یک آسانسور را در خانه خود نصب می‌کنید، مطمئن شوید که بیمه خانه شما  آن را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. در غیراینصورت، شما به یک بیمه مسئولیتی نیاز خواهید داشت که شامل صدماتی می‌شود که ممکن است برای هر کسی در حین استفاده از آن رخ دهد. این شبیه بیمه مسئولیتی برای وسایل نقلیه دیگر، از جمله خودروی شما است. افراد زیادی تا به حال در آسانسورها مجروح نشده‌اند، اما این احتمال وجود دارد، بنابراین بیمه مسئولیت بسیار مهم است.

شایع‌ترین حادثه‌ای که ممکن است رخ دهد این است که اتاقک گیر کرده باشد و مردم در تلاش برای خروج از آن مجروح شوند. شما در قبال این گونه آسیب‌ها مسئولیت دارید، بنابراین در صورتی که این وضعیت رخ دهد، به بیمه نیاز دارید. برای جلوگیری از آسیب به ساختمان نیز ممکن است به بیمه آسانسور نیاز داشته باشید. اگر آسانسور گیر کرده باشد که احتمال وقوع این اتفاق زیاد است و مردم در تلاش برای خروج از آن می‌توانند به ساختمان آسیب بزنند. ممکن است که اداره آتش نشانی دیوارها را از هم جدا کند تا افراد را از درون آسانسور بیرون بیاورد. هزینه تعمیرات قابل توجه است، بنابراین شما به کمک اداره بیمه برای پوشش آنها نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *