دانستنی های آسانسور

به چندتا آسانسور احتیاج دارید؟ نحوه محاسبه تعداد اسانسور

محاسبه تعداد اسانسور

تعداد آسانسور در هر ساختمان و ظرفیت آن. بحث در مورد یک موضوع پیچیده! اقدامات زیادی برای حل این مشکل وجود دارد، زیرا بدون توجه به آنچه که ما‌ می ‌نویسیم، همیشه اماکنی وجود دارند که از این قواعد مستثنی‌ هستند. چرا این فقط یک فرمول ساده وابسته به میزان اشغال، نوع ساختمان و مساحت آن نیست؟

چرا که آن‌ می‌تواند پیچیده ‌تر باشد.

بنابراین نگران نباشید ما یک عدد تقریبی نسبتا منطقی برای کمک به شما در پروژه ساختمانی شما ارائه ‌می‌کنیم. مهم ‌ترین نکته این است که، یک مشاور معتبر می‌تواند درباره جوانب مختلف و همچنین قیمت آسانسور یک کمک بزرگ برای شما در این زمینه باشد. سعی کنید یکی از آنها را پیدا کنید. در حال حاضر به مواردی دقت کنید که باید در  نظر داشته باشید.

عواملی که در تعداد آسانسورها موثر هستند

تعداد آسانسورها در هر ساختمان به عوامل زیادی بستگی دارد که در هنگام برنامه ریزی برای ساخت ساختمان ناشناخته است اما اولین چیزی که در ذهن معماران در خصوص طراحی ساختمان نقش ‌می ‌بندد، روش ‌های مورد استفاده برای بالا و پایین رفتن در ساختمان است. بنابراین بهترین استفاده را از لیست زیر را داشته باشید،

بنابراین ‌می‌ توانید اعداد تقریبی که ما ارائه ‌می ‌دهیم را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

استفاده از آسانسور

افرادی که به محل کار خود می ‌روند یکی از موارد هستند. مبلمان مورد دیگر است و این اشتباه را مرتکب نشوید و از یک واحد کوچک استفاده کنید. وزنی که آسانسور می‌تواند حمل کند (بارهای بزرگتر) ‌می‌تواند تعداد آسانسورهای مورد نیاز شما را تغییر دهد. یکی برای مسافران و یکی برای اجسام سنگین.

[irp posts=”3672″ name=”فرهنگ آسانسور | آداب استفاده از آسانسور”]

چه کسانی قرار است از آسانسورها استفاده کنند؟

یک آسانسور که با الزامات استاندارد مطابقت دارد، برای حمل اجسام سنگین بسیار کوچک خواهد بود. برای مثال ارائه دهندگان خدمات پذیرائی سالن عروسی برای رفتن به طبقات بالا نیاز به ظرفیت بیشتری دارند و مجتمع ‌های آپارتمانی ممکن است به یک کابین بزرگ و مرتفع نیاز داشته باشند.

تعداد کل طبقات

کل مسافت طی شده و فضای بین طبقات

دو طبقه ممکن است صد فوت با یکدیگر فاصله داشته باشند. این امر ممکن است به سرعت بیشتر در آسانسور و یا استفاده از چندین ایستگاه برای توقف در کنار هم نیاز داشته باشد که در آن آسانسور هرگز به سرعت کامل خود نخواهد رسید.

زمان انتظار منطقی چقدر است؟

بعضی از ساختمان‌ ها مانند هتل ‌ها و ادارات به زمان تقریبی 25 ثانیه نیاز خواهند داشت. آپارتمان‌ها ‌می‌توانند این زمان را تا یک دقیقه افزایش دهند.

مساحت طبقات

اگر ساختمان بسیار کوچک باشد، آسانسور ممکن است فضای بیشتر از حد معمول را اشغال کند و فاصله قدم زدن از آسانسور تا آپارتمان ‌می‌تواند کوتاه باشد. در هتل با بخش‌ های متعدد، ممکن است به آسانسورهای زیادی نیاز باشد.

آیین نامه ‌های ساختمانی

این ‌می ‌تواند تاثیر به مراتب بیشتری نسبت به موارد فوق داشته باشد. شما باید بدانید که چه چیزی در شهر، استان و کشور شما مجاز و مورد نیاز است.

[irp posts=”4504″ name=”آیین نامه ساختمان و آسانسور”]

نحوه محاسبه تعداد و ظرفیت آسانسور

طراح می بایست تعداد ظرفیت و نوع آسانسور (مسافربری، باربری و …) است را در مرحله اول مشخص کند و بر اساس این اطلاعات تمهیدات لازم را عملی می کند.

  • در ساختمان های بیش از 4 طبقه با حداکثر طول مسیر حرکت بیش از 5.10 متر تعبیه آسانسور الزامی است.
  • در ساختمان های 8 طبقه با طول مسیر 28 متر می بایست حداقل دو دستگاه آسانسور نصب شود.
  • در ساختمان های بیش از 28 متر طول مسیر می بایست یک دستگاه آسانسور مناسب حمل بیمار (برانکاردبر) در نظر گرفته شود.

[irp posts=”3173″ name=”آسانسور باربری یا باری چیست؟”]

جانمایی آسانسور

طراح موظف است محل صحیح قرارگیری آسانسورها برای سهولت دسترسی مسافرین به آن را تعیین کند.

پس از مشخص شدن تعداد و ظرفیت آسانسورها طراح می بایست با توجه به موارد ذیل محل قرارگیری صحیح آسانسورها را تعیین کند:

با توجه به همه موارد ذکر شده، در اینجا یک عدد تقریبی برای تعداد آسانسور در هر ساختمان ارائه شده است. به یاد داشته باشید تمامی اعداد و ارقام ارائه شده در این مقاله تقریبی هستند و برای مکان‌ های مختلف می‌ تواند متفاوت باشد، دقیق باشید.

توجه داشته باشید که این اعداد ذکر شده می ‌توانند کاملا با ساختمان شما متفاوت باشند.

تعداد آسانسور در ساختمان ‌های اداری

یک آسانسور برای مساحت حدود 460 متر مربع، برای هر دو طبقه یا دو و نیم طبقه یک آسانسور اضافه کنید. سعی کنید بیش از هشت آسانسور در یک مجموعه اداری استفاده نکنید. در صورتی که بیش از چهار طبقه دارید، از یک خدمات ویژه استفاده کنید. هنگامی که به ده طبقه نزدیک می ‌شوید احتمالا باید ملاحظات لجستیکی را در نظر داشته باشید و به موقع تعمیر و نگهداری آسانسور خود را انجام دهید تا دچار مشکل حاد نشود.

به یاد داشته باشید بعضی از طبقات ممکن است تعداد آسانسورها را افزایش دهند. یک سالن کنفرانس معمولی که در یک طبقه قرار دارد ممکن است به دلیل ترافیک به یک آسانسور دیگر نیاز داشته باشد.

تعداد آسانسور در هتل ‌ها

یک آسانسور برای هر 75 اتاق یا حداقل یک عدد برای سه طبقه به اضافه یک آسانسور دیگر برای یک هتل چهار طبقه. فاصله دورترین اتاق تا آسانسورها نباید بیش از 45 متر باشد. با اضافه کردن طبقات و اتاق ‌ها، به یاد داشته باشید که برای هر 75 اتاق، به تعداد آسانسورها یکی اضافه کنید.

برای کمک به ارائه خدمات و اتاق سرویس خدمتکاران، از  یک آسانسور سرویس برای این کار استفاده کنید. سالن‌ های پذیرایی، اتاق جلسه یا اتاق‌ های لابی در بالای طبقه ورودی می ‌تواند تعداد آسانسورها را افزایش دهد.

[irp posts=”3291″ name=”آسانسور هتل چیست؟”]

تعداد آسانسور در آپارتمان ها

برای هر 90 واحد باید یک آسانسور وجود داشته باشد. حداکثر فاصله از دورترین واحد تا آسانسورها باید کمتر از45 متر باشد. آپارتمان‌ های شهری و واحدهای با قیمت بالا می توانند از یک آسانسور برای هر 50 تا 60 واحد استفاده کنند.

همیشه در بین آسانسورها، یکی با ارتفاع سقف بیشتر (2.7 متر) و وزن بیشتر (1500 کیلوگرم) برای جابجایی مبلمان و اجسام سنگین در نظر بگیرید و از آن استفاده کنید. اگر بیش از ده طبقه دارید، باید آسانسورهای سرویس و یا آسانسورهای حمل و نقل کوچک را به ساختمان خود اضافه کنید. برای ساختمان ‌های چهار طبقه و یا بیشتر باید از انواع دارای سطح شیبدار استفاده کنند.

[irp posts=”3208″ name=”آسانسور خانگی یا مسکونی چیست؟ (هوم لیفت)”]

تعداد آسانسور در بیمارستان یا کلینیک

در ساختمان‌ هایی که کارکنان و بازدید کنندگان زیادی دارند، از آسانسورهای جداگانه برای کارکنان و بیماران استفاده کنید. حداقل دو آسانسور، که هر یک از آنها برای تحت پوشش قرار دادن 100 تخت باشد و بیماران به راحتی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

اگر بازدیدکنندگان بیشتری به این اماکن درمانی و پزشکی می ‌آیند، ممکن است نیاز باشد از آسانسورهای بیشتری استفاده کنید. ممکن است به آسانسورهای کثیف نیاز داشته باشید. جابجایی زباله ‌های پزشکی گاهی نیاز به یک آسانسور جداگانه دارد.

اگر اتاق ‌های عمل، رستوران، اتاق لباسشویی، لوازم مرکزی و غیره در طبقات بالاتری قرار دارند، ممکن است به آسانسورهای اضافی نیاز داشته باشید.

[irp posts=”2956″ name=”آسانسور بیمارستانی چیست؟ یا آسانسور برانکارد بر”]

اعداد و ارقام این مقاله بر اساس تجربه های قبلی ما است، اما در نظر داشته باشید که این اعداد ممکن است بر اساس عواملی که در بالا ذکر نشده ‌اند و بسیاری عوامل دیگر تغییر کنند. انواع آسانسورهای مورد استفاده در پروژه‌ های بزرگ می‌ تواند بهره گیری ترکیبی از تسهیلات ذکر شده در بالا را فراهم کند. پس آگاه باشید، سوالات و ابهامات خود را بپرسید و اگر به کمک بیشتری  نیاز دارید، با ما تماس بگیرید تا از مشاوره ‌های تخصصی ما بهره مند شوید.

با این همه اگر شما یک پروژه در دست اجرا دارید و به یک تعداد تقریبی نیاز دارید، فقط کافی است با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *