دانستنی های آسانسور

تفاوت آسانسورها و بالابرهای مسکونی در چیست؟

بالابرهای مسکونی

در این مقاله با آسانسورها و بالابرهای مسکونی آشنا خواهید شد. آسانسورها و بالابرهای مسکونی هر دو قابلیت‌های زیادی را به ساختمان شما اضافه می‌کنند، اما آنها کاملا متفاوت هستند. هر کدام وظیفه مخصوص به خود را دارند و برای اهدافی خاص طراحی می‌شوند. قبل از سفارش آنها باید با نکاتی آشنا شوید تا بهترین گزینه را برای ساختمان مسکونی خود سفارش دهید.

اگر علاقه‌مند به نصب آسانسور یا بالابر در منزل خود هستید، مهم است که زمانی را صرف بررسی جوانب مثبت و منفی هر یک از انواع آنها کنید. عواملی مانند توانایی، هزینه، سهولت نصب باید بخشی از تصمیم شما باشند. این جنبه‌ها را در ذهن داشته باشید و دستگاهی را که متناسب با نیازهای شما است را انتخاب کنید. البته باید در زمان طراحی و اجرا، تمامی قوانین را در نظر داشت تا آسانسور و بالابری که نصب می‌کنید موفق به اخذ استاندارد آسانسور شود.

بالابرهای مسکونی

بالابرهای مسکونی تحت عنوان سکوهای بالابر نیز شناخته می‌شوند. این وسیله‌ای است که برای بالا بردن سرنشینانی است که اغلب بر روی یک وسیله دستی یا ویلچر قرار دارند و می‌خواهند از موانع عمودی مانند پله‌ها بالا بروند. آنها اغلب در خانه‌ها و اماکن تجاری نصب می‌شوند و بالابرها اغلب در وسایل نقلیه عمومی از جمله قطارها و اتوبوس‌های عمومی بخشی از نیازهای مردم را برطرف می‌کنند.

در خانه‌های مسکونی، سکوهای بالابر از یک سکو، کنترلگرها و برجک آسانسور تشکیل شده‌اند. بالابرهای مسکونی قابلیت‌های محدودی دارند زیرا بیشتر آنها می‌توانند تا حدود 3 متر سفر عمودی داشته باشند. همچنین برای نصب این بالابرها در یک محل مسکونی تقریبا به حدود کمتر از 2 متر مربع فضا نیاز دارید. آسانسورها می‌توانند یک جایگزین باورنکردنی برای رمپ‌ها باشند که قابلیت‌های کمتری در مقایسه با بالابرها دارند و ممکن است فضای بیشتری را به خود اختصاص دهند.

آسانسورها در منازل مسکونی

آنها اساسا دستگاه‌های پیچیده‌ای هستند که افراد را با خود حمل می‌کنند. انرژی لازم برای بلند کردن افراد و بارها توسط موتور محرک برقی ایجاد می‌شود که یک مایع هیدرولیک را به طور مستقیم یا غیر مستقیم به داخل سیلندر منتقل می‌کند و یا با استفاده از تسمه کابین آسانسور را بالا و پایین به حرکت در بیاورد.

آسانسورها باید تحت عملیات نگهداری و تعمیرات مناسب قرار گرفته و در فواصل زمانی مشخص به صورت دوره‌ای بازدید شوند. آسانسورها دارای سرعتی در حدود 1-2 متر در ثانیه برای رسیدن به کلیه طبقه‌های ساختمان هستند. اکثر آنها به منبع تغذیه سه فاز احتیاج دارند و در غیر این صورت کارایی لازم را برای ساختمان نخواهند داشت.

بسته به نوع سازه‌ای که در اختیار دارید، انواع مختلفی از آسانسورها برای انتخاب وجود دارند. در این میان، گزینه‌هایی از قبیل آسانسورهای مسکونی، آسانسورهای تجاری، بیمارستانی و آسانسور مخصوص افراد دارای معلولیت وجود دارند.

تاکید بر این نکته حائز اهمیت است که اگرچه هر شرکتی روش انجام انواع عملیات نگهداری خاص خود را دارد، اما پارامترهایی توسط شرکت تولیدکننده به طور کلی برای بخش‌های مکانیکی و برقی آسانسورها مشخص شده است، به خصوص ایمنی که باید به طور مداوم بررسی شود.

شرکتی که کار تعمیر و نگهداری را انجام می‌دهد باید یک زمان‌بندی مشخص برای بازدید و تعمیرات دوره‌ای را در برنامه داشته باشد و این بازدیدهای دورهای به کارایی آسانسور و بالابرهای مسکونی موجود در ساختمان کمک می‌کند تا بدون خرابی به کار خود ادامه دهند. کار نگهداری و تعمیرات دوره‌ای را باید جدی گرفت و آن را انجام داد.

بازرسی‌ها

آسانسورها علاوه بر نگهداری و تعمیر، طبق مقررات باید تحت بازرسی مداوم قرار بگیرند. بازرسی‌ها توسط ارگان‌هایی انجام می‌شود که در صنعت دارای مجوز مجاز به انجام بازرسی‌های مختلف هستند. آنها شامل بازرسی‌های تخصصی و دوره‌ای می‌شوند.

 

سنسور اضافه بار آسانسور یا اورلود آسانسور چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *