دانستنی های آسانسور

تفاوت آسانسور هیدرولیک و کششی

تفاوت آسانسور هیدرولیک و کششی

امروزه با گسترش زندگی آپارتمانی و ساخت و ساز مجتمع‌های تجاری و مسکونی مرتفع، استفاده از آسانسور تنها راه حل برای زندگی در طبقات بالا است. معمولا کارفرماها و پیمانکاران دو آسانسور هیدرولیک و کششی را برای نصب و اجرا پیشنهاد می‌کنند. اما این دو نوع آسانسور چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ در این مقاله قصد بررسی تفاوت دو آسانسور هیدرولیک و کششی را داریم. اجازه بدهید؛ در ابتدا هر کدام را جداگانه معرفی کنیم تا راحت‌تر بتوانیم به تفاوت میان آن دو پی ببریم.

آسانسور کششی چیست؟

در این نوع آسانسور سیم بکسل‌هایی که به قرقره متصل هستند؛ نقش اصلی را ایفا می‌کنند. قرقره در موتورخانه و قسمت بالایی چاهک قرار می‌گیرد و به کمک موتور الکتریکی به حرکت در می‌آیند. نکته مثبت این نوع سیستم این است که وزن کابین و افراد توسط وزنه موجود تعدیل می‌شود، بنابراین موتور آسانسور همه‎ی وزن را لازم نیست که به حرکت درآورد. در نتیجه کارایی سیستم بهتر شده و هزینه اولیه کاهش پیدا می‌کند.

در ساختمان‌های مرتفع معمولا از آسانسورهای کششی استفاده می‌کنند چرا که نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی سرعت حرکت و شتاب بالاتری دارند.

نکته مهم در آسانسورهای کششی این است که به طور مرتب و منظم باید توسط کارشناس مربوطه در فاصله زمانهای تعیین شده بررسی شوند تا در صورت مشکل در سیم بکسل و یا قرقره، زود تعمییر شود تا در طولانی مدت مشکل خاصی را به وجود نیاورد.

آسانسور کششی

آسانسور کششی

انواع آسانسورهای کششی

آسانسورهای کششی موجود در بازار به سه گروه تقسیم می‌‌شوند که در زیر به مختصر در مورد آنها توضیحاتی خواهیم داد و به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما مقاله‌های قبلی که در پیرامون آسانسور کششی مفصل در آنها صحبت شده را بخوانید.

[irp posts=”3709″ name=”معرفی 19 نوع اسانسور | انواع آسانسور”]

آسانسورهای کششی دارای گیربکس (گیربکس دار)

در این نوع آسانسور رابط بین قرقره و موتور گیربکس می‌باشد. کابین هم به وسیله سیم بکسل که به مغزی فولادی متصل است حرکت می‌کند و به بالا و پایین می‌رود.

آسانسورهای کششی گیربکس برای ساختمانهای بسیار مرتفع که تا 150 متر ارتفاع دارند بسیار مناسب هستند؛ چرا که قادرند تا سرعت 5/2 متر بر ثانیه را طی کنند.

سرعت حرکت این نوع آسانسور با چرخ دنده‌ها و گیربکس موتور تنظیم می‌گردند.

اجزا موتور کششی

آسانسور کششی گیرلس

در آسانسور کششی گیرلس قرقره مستقیم با موتور در ارتباط است. نبودن گیربکس و رابطه مستقیم قرقره با موتور موجب شده است که سرعت حرکت به طور تقریبی تا 10 متر بر ثانیه افزایش پیدا کند. به همین منظور این نوع آسانسور مناسب برای برج‌های مسکونی و تجاری است.

از نظر مقایسه آسانسور کششی گرلس و گیربکس دار باید بگوییم که هزینه اولیه آسانسور گرلس بیشتر است و البته موتور آن هم گران‌تر است اما از نظر صرف انرژی بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی‌تر است. در ضمن هزینه تعمییر و و نگهداری آسانسور گیرلس هم نسبت به آسانسور گیربکس کمتر است.

[irp posts=”2930″ name=”آسانسور گیرلس چیست؟”]

سیستم کششی بدون موتورخانه

در این نوع آسانسور موتور مستقیم بر کابین قرار می گیرد و دیگر نیازی به چاهک آسانسور نداریم. این نوع آسانسور برای ساختمانهایی که بین 70 تا 75 متر ارتفاع دارد مناسب است و حداکثر سرعت آن 5/2 متر بر ثانیه است. جهت تعمییر و نگهداری موتور از قسمت کابین دسترسی تعبیه شده است و معمولا تابلو فرمان در فاصله 45 تا 50 متری موتور قرار می‌گیرد.

[irp posts=”2903″ name=”آسانسور بدون موتورخانه (اتاق ماشین) یا mlr”]

آسانسور هیدرولیکی

در این نوع آسانسور جک در زیر کابین و یا کنار آن قرار می‌گیرد. عملکرد آن توسط موتوری تنظیم می‌شود که مایع هیدرولیک بدان وارد می‌شود. آسانسورهای هیدرولیکی حرکتی نرم و روان دارند و در هنگام توقف به هیچ عنوان با تکان شدید به مسافر شوک وارد نمی‌کنند که به جرات می‌توان گفت این گزینه یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های آسانسور هیدرولیکی و کششی است.

آسانسورهای هیدرولیکی به دو دسته تقسیم می‌شوند که در زیر به طور مختصر توضیحاتی خواهیم داد و اگر نیاز به بررسی بیشتری دارید حتما به مقاله تخصصی مربوط به آسانسور هیدرولیکی مراجعه نمایید.

[irp posts=”2877″ name=”آسانسور هیدرولیک چیست؟”]

آسانسور هیدرولیکی چاهک دار

در این نوع آسانسور موتور و سیلندرهای هیدرولیکی همگی در چاهک قرار می‌گیرند.

عمق چاهک با توجه به نوع سیلندر می‌تواند متفاوت باشد.

جک آسانسور هیدرولیک

جک آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیکی بدون چاهک

در این نوع آسانسور جک‌ها زیر کابین و یا در دو طرف آن قرار می‌گیرند که دیگر نیازی به کندن چاهک آسانسور نخواهیم داشت.

[irp posts=”1111″ name=”عمق چاهک آسانسور هیدرولیک باید چقدر باشد”]

قیمت آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی امروزه یکی از پرطرفدارترین نوع آسانسورهای هستند. مزیت‌های بسیار زیادی که این نوع آسانسور دارند، سبب آن شده است که بسیاری از کارفرمایان و پیمانکارها توجه ویژه‌ای به این نوع آسانسور داشته باشند.

در مقاله‌های قبلی در مورد آسانسور هیدرولیکی، انواع آسانسور هیدرولیکی، استاندارها ساختار آن مفصل با شما صحبت کرده‌ایم. در این مقاله می‌خواهیم در مورد هزینه آسانسور هیدرولیکی با هم صحبت کنیم. پس اگر قصد خرید و یا نصب آسانسور هیدرولیکی دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

تاثیر آسانسور هیدرولیکی بر قیمت ساختمان

در همین ابتدا اجازه بدهید برایتان بگوییم که خرید و نصب آسانسور هیدرولیکی چه میزان برا قیمت فروش ساختمان شما تاثیرگذار خواهد بود. به جرات می‌توانیم بگوییم که آسانسورها یکی از آیتم‌هایی هستند که می‌توانند ارزش مادی ساختمان شما را بالا و پایین ببرند.

با توجه به اینکه آسانسورهای هیدرولیکی از آسانسورهای کششی ایمن‌تر هستند، در نتیجه اگر در ساختمان شما آسانسور هیدرولیکی کارگذاشته شده باشد، ارزش مادی بیشتری خواهد داشت. البته آسانسورهای هیدرولیکی برای ساختمان‌های مرتفع پرطرفدارتر هستند.

آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی

روش محاسبه و تخمین قیمت آسانسور هیدرولیکی

روش محاسبه و تخمین قیمت آسانسور هیدرولیکی به دو صورت انجام می‎شود. یا شما آسانسوری دارید که قصد دارید آن را تبدیل کنید و یا قصد نصب یک آسانسور جدید را دارید.

در صورتی که شما می خواهید آسانسور هیدرولیکی بخرید با توجه به شکل ظاهری، ظرفیت کابین و … قیمت‌های مختلفی دارند که در ادامه مقاله بدان‌ می‌پردازیم و همین طور اگر قصد تبدیل آسانسور خود را دارید با توجه به اینکه کدام قطعات باید تعویض گردند هزینه‌ها متفاوت خواهد بود.

  • عوامل موثر بر تعیین قیمت آسانسور هیدرولیکی
  • ظرفیت آسانسور (تعداد نفرات)
  • تعداد طبقاتی که آسانسور در آنها متوقف می‌شوند.
  • تعداد درب آسانسور
  • تعداد ریل آسانسور
  • متراژ سیم بکسل
  • متراژ ترابل کابل
  • نرخ ارز
  • نوسانات بازار
  • شکل ظاهری آسانسور

مقایسه دو آسانسور کششی و هیدرولیکی

در این قسمت به تفاوت‌های بسیار دو مهم این دو آسانسور می‌پردزیم:

هزینه نصب و نگهداری آسانسور کششی و هیدرولیکی

آسانسورهای کششی هزینه نصب و نگهداری بالاتری نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی دارند.

[irp posts=”3654″ name=”نصب و راه اندازی آسانسور”]

سرعت آسانسور کششی و هیدرولیکی

آسانسورهای کششی نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی سرعت بیشتر دارند.

[irp posts=”3128″ name=”سرعت آسانسور چقدر است؟ و عوامل تاثیر گذار در آن”]

مصرف انرژی آسانسور کششی و هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیکی نسبت به آسانسورهای کششی مصرف انرژی بیشتر دارند.

[irp posts=”3180″ name=”مصرف برق آسانسور چقدر است؟”]

تحمل وزنی آسانسور کششی و هیدرولیک

آسانسورهای کششی محدودیت وزنی دارند اما آسانسورهای هیدرولیکی برای حمل وزن سنگین بسیار عالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *