قطعات آسانسور

جک آسانسور هیدرولیک چیست؟

جک آسانسور هیدرولیک چیست؟

جک آسانسور هیدرولیک از یک پیستون و سیلندر تشکیل شده است؛ سیلندر محفظه ای مستحکم و مقاوم است که قسمت خارجی آن باید در برابر رطوبت، خوردگی و فشارهایی که وارد می شود مقاومت داشت باشد و قسمت داخلی آن هم باید صاف و صیقلی باشد که پیستون داخل آن جای بگیرد و امکان حرکت داشته باشد. پادرا آسانسور قصد دارد در این مقاله به صورت مفصل درباره جک آسانسور هیدرولیک صحبت کند، پس ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

اجزای اصلی آسانسور هیدرولیک

 • جک هیدرولیکی
 • پاوریونیت آسانسور
 • شلنگ یا لوله فلزی
 • پایه جک آسانسور
 • روغن هیدرولیک

در ادامه شما را با انواع جک هیدرولیک آسانسور و چگونگی نصب آنها آشنا خواهیم کرد. یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده آسانسور هیدرولیکی جک آسانسور است. در واقع این جک آسانسور هیدرولیکی است که نیروی هیدرولیک یا سیال روغن را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و به دلیل اینکه تعویض و تعمیر جک آسانسور هیدرولیک در چاهک آسانسور کار سختی است، بنابراین توصیه می شود که از همان ابتدا از جک های با کیفیت انتخاب شود.

[irp posts=”4375″ name=”پاوریونیت آسانسور چیست؟”]

اجزای تشکیل دهنده جک آسانسور هیدرولیکی

جک هیدرولیک آسانسور متشکل از یک سیلندر، پیستون (شفت) و شیر ایمنی ترکیدگی است. همچنین جک هیدرولیک آسانسور شامل قطعات دیگری مانند شیر هواگیری، انواع اتصالات هیدرولیکی و مکانیکی، مجرای تخلیه روغن سرریز و … است که بسته به نوع جک این قطعات به سیستم اضافه می شوند.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، سیلندر یک محفظه بسیار محکم است که قسمت خارجی آن باید در برابر خوردگی، رطوبت هوا و فشارهای وارده متسحکم باشد و قسمت درونی آن نیز باید صاف و صیقلی باشد که پیستون درون آن جای گیرد و داخل آن حرکت کند.

پیستون یا شفت جک آسانسور، استوانه ای تو خالی یا تورپر است که در داخل سیلندر قرار می گیرد و قسمت انتهایی آن به کابین وصل می شود. پیستون با فشار روغن جابجا می شود و باعث حرکت کابین می شود. سطح خارجی پیستون باید کاملا صاف و صیقلی باشد و در برابر فشارهایی که وارد می شود استحکام کافی را داشته باشد.

برای آسانسورهایی که ظرفیتشان 30 تن است از جک مستقیم و برای آسانسورهایی که ظرفیتشان بیش از 30 تن است از جک های غیرمستقیم و چند مرحله ای استفاده می شود، که در ادامه در رابطه با انواع جک هیدرولیک آسانسور به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد.

جک آسانسور هیدرولیک

جک آسانسور هیدرولیک

انواع جک آسانسور هیدرولیک

 • جک غیر مستقیم
 • جک مستقیم

جک هیدرولیک آسانسور غیر مستقیم

این نوع جک هیدرولیک، کابین را توسط سیم بکسل یا زنجیر متصل شده به یوک یا کاراسلینگ جابجا می کند. فلکه هرزگردی روی جک تعبیه می شود و سیم بکسل روی آن از طرفی به چاهک متصل می شود و از طرفی دیگر به کاراسلینگ وصل می شود.

این نوع جک دو تکه بوده و یک به دو است، یعنی به نسبت باز شدن یک متر جک، کابین دو متر حرکت می کند.

جک آسانسور هیدرولیکی مستقیم

سیستم این نوع از جک ها یک به یک است، یعنی به نسبت باز شدن یک متر جک کابین نیز یک متر جابجا می شود. این نوع جک آسانسور هیدرولیک به صورت مستقیم (بدون واسطه) به یوک کابین متصل می شود و دارای سیستم های کناری یا مرکزی است.

آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی

مستقیم از زیر

این نوع جک دارای سه نوع مرحله است:

 • تک مرحله ای (یک تکه – دو تکه)
 • دو مرحله ای (تلسکوپی)
 • سه مرحله ای (تلسکوپی)

مستقیم از کنار

 • تک مرحله ای (یک تکه – دو تکه)
 • دو مرحله ای (تلسکوپی)
 • سه مرحله ای (تلسکوپی)

سرعت آسانسورهای هیدرولیک به دلیل لختی روغن درون جک آسانسور نمی تواند بیش از یک متر بر ثانیه باشد. ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که چه زمانی باید از جک مستقیم و چه زمانی از جک غیرمستقیم استفاده کنیم؟ جک های مستقیم تا 21 متر را ساپورت می کنند و این مقدار در جک تلسکوپی تک مرحله ای 7 متر، دو مرحله ای 14 و سه مرحله ای 21 متر است. در صورتی که ارتفاع محل نصب آسانسور بیش از 21 متر باشد باید از جک های غیرمستقیم استفاده شود.

نحوه اتصال انواع جک آسانسور هیدرولیک

نحوه اتصال جک به کابین آسانسور ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد. در سیستم مستقیم، جک به صورت مستقیم به یوک کابین یا کارسلینگ متصل می شود. در سیستم غیر مستقیم، جک توسط سیم بکسل به کابین متصل می شود.

جک آسانسور

جک آسانسور

تعداد جک آسانسور هیدرولیک

متناسب با ظرفیت بار، وزن و ابعاد کابین آسانسور می توان از یک یا دو جک استفاده کرد. در برخی آسانسورهای خاص ممکن است تعداد جک ها بیشتر هم شوند اما در حالت نرمال و در اکثر موارد آسانسورها دارای یک جک و یا دو جک (جک دوبل) هستند.

کیفیت انواع جک آسانسور

تمامی انواع جک های آسانسور در صورتی که با کیفیت بالا ساخته شوند و نصب آنها به درستی انجام شود، از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در واقع مقایسه جک ها از نظر کیفیت منطقی نیست و نکته ی بسیار مهم است این است که با توجه به شرایط ساختمانی مناسب ترین مدل جک آسانسور هیدرولیک انتخاب شود.

یکی از برندهای معتبر جک هیدرولیک آسانسور، برند هودپا لیفت است. این برند با به کارگیری با کیفیت ترین قطعات و لوازم، ساخت شرکت بلین آلمان است.

قیمت جک آسانسور هیدرولیک

قیمت جک آسانسور هیدرولیک با توجه به نوع آن و بسیاری عوامل دیگر کاملا متفاوت از یکدیگر است. ولی به طور کلی جک های مستقیم به دلیل طویل تر بودن از جک های غیرمستقیم گران تر هستند، که در عوض در جک های مستقیم هزینه های مربوط به نصب سیم بکسل، پاراشوت و کارسلینگ ها حذف می شود. قیمت جک های تلسکوپی آسانسور نیز از جک های تک مرحله ای بیشتر است.

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

کاربرد انواع جک آسانسور هیدرولیک

سوالی که به کرات پرسیده می شود این است که کدام مدل جک آسانسور هیدرولیک برای چه کاربردی مناسب است. در جواب این سوال باید که گفت که قانونی مشخصی در این رابطه وجود ندارد و هر آسانسور با توجه به شرایط ساختمانی و … به صورت اختصاصی باید بررسی شود.

اکثر آسانسورهای هیدرولیک مسافربر با ظرفیت کم یا متوسط با جک های در کنار مستقیم کار می کنند. نوع یک جک در کنار مستقیم نیز برای آسانسورهای خانگی دو طبقه مناسب است.

اکثر آسانسورهای خودروبر و باری نیز با سیستم جک در زیر مستقیم اجرا می شوند. این نوع از آسانسورها در صورت عدم امکان تامین حفره جک به روش مستقیم طراحی می شوند. آسانسورهای باری سنگین و خودروبر با طول مسیر طولانی، اصولا با روش دو جک در کنار مستقیم اجرا می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *