قطعات آسانسور

لقمه آسانسور چیست؟

لقمه آسانسور

از کوچک ترین قطعه تا بزرگ ترین قطعه در سیستم آسانسور در کنار هم باعث کیفیت در کارکرد آسانسور می شوند و چگونگی نصب آنها و کیفیت قطعات در روی کیفیت کار و طول عمر آسانسور تاثیرگذار هستند. یکی از قطعات بسیار مهم آسانسور لقمه آسانسور است. لقمه ی آسانسور با اینکه قطعه بسیار کوچکی و به نظر ساده ای است است اما در سیستم کلی آسانسور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نام دیگر لقمه ی ریل آسانسور، بست ریل آسانسور است. وظیفه این قطعه، اتصال ریل به براکت آسانسور می باشد. انواع بسیار مختلفی از لقمه ی ریل آسانسور در بازار موجود هستند. در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل درباره اینکه لقمه آسانسور چیست،  انواع لقمه آسانسور و کاربرد  آن صحبت کنیم، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

کاربرد لقمه آسانسور

به طور کلی کاربرد بست در سیستم آسانسور ثابت و محکم نگه داشتن سایر قطعات آسانسور است، به ویژه قطعاتی که به صورت معلق یا آویزان هستند. یکی از این بست ها لقمه ی ریل آسانسور است که از آن برای ثابت و محکم نداشتن ریل آسانسور بر روی براکت آسانسور استفاده می شود.

در هنگام نصب ریل آسانسور به منظور ثابت ماندن آن بر روی براکت و همچنین حفظ استحکام آن در همه شرایط از این قطعه استفاده می گردد. در انتخاب و نصب لقمه ریل آسانسور باید به نکاتی توجه داشت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

[irp posts=”4158″ name=”مقایسه ریل نورد گرم با نورد سرد آسانسور”]

انواع لقمه آسانسور

همان طور که گفتیم لقمه ی ریل آسانسور انواع مختلفی دارد که از نظر نوع ساخت این قطعه در دو نوع دسته بندی می شوند که شامل بست پرسی و بست قالبی است. همچنین لقمه ریل آسانسور از نظر جنس نیز به دو نوع لقمه ی فولادی و چدنی تقسیم می شوند.

به توصیه کارشناسان و متخصصین پادرا آسانسور در انتخاب و خرید لقمه ی ریل آسانسور باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • نوع آسانسور (آسانسور هیدرولیک، آسانسور گیرلس، آسانسور گیربکس، و…)
 • ارتفاع آسانسور
 • نوع ریل آسانسور
 • نوع براکت آسانسور

[irp posts=”3709″ name=”معرفی 19 نوع اسانسور | انواع آسانسور”]

هر یک از موارد گفته شده باعث می شود که نوع و کیفیت بست انتخاب شده برای استفاده و نصب در آسانسور متفاوت باشد.

انواع لقمه آسانسور

انواع لقمه آسانسور

نصب لقمه آسانسور

همان طور که قبلا هم گفتیم از لقمه برای متصل کردن ریل آسانسور به براکت آسانسور استفاده می شود. بنابراین قبل از نصب لقمه ی ریل آسانسور می بایست براکت آسانسور نصب شود. نصاب آسانسور پس از نصب براکت آسانسور، لقمه آسانسور را بر روی حفره مخصوص پیچ براکت قرار می دهد و پیچ را وارد می کند، سپس به ترتیب قطعات زیر را بر روی پیچ قرار می دهد:

 1. یک لاتون به منظور تنظیم فاصله ها
 2. یک واشر تخت
 3. یک واشر فنری
 4. یک مهره

[irp posts=”4510″ name=”نصب آسانسور”]

در هنگام نصب باید نصاب دقت کافی را داشته باشد تا لقمه ی ریل آسانسور کاملا صاف، تخت و بدون هیچ انحرافی بر روی براکت نصب شود. در صورت وجود کوچک ترین فاصله یا ناصافی در نصب، اگر مشکل از ساختار لقمه باشد، می بایست حتما تعویض لقمه ی ریل آسانسور انجام شود و یک لقمه ی سالم جایگزین گردد. دقت داشته باشید که چگونگی نصب لقمه ی ریل آسانسور تاثیر بسزایی بر کیفیت حرکت کابین آسانسور حتی افزایش ایمنی خواهد داشت.

نصب لقمه آسانسور

نصب لقمه آسانسور

نکات طلایی درباره نصب لقمه ی ریل آسانسور

 • هر براکت با دو بست به ریل متصل می گردد.
 • انتخاب لقمه ریل آسانسور بستگی به نوع براکت و ریل دارد.
 • در هنگام نصب لقمه آسانسور می بایست تمامی سطح آن بر روی براکت قرار داشته باشد.
 • پس از گذشت چندین سال و حتی پس از نشست ساختمان، نباید به هیچ وجه لقمه ریل آسانسور حالت ثابت و محکم خود را از دست بدهد.
 • در مواقع فعال شدن پاراشوت نباید به هیچ وجه لقمه ریل آسانسور دچار کوچکترین تغییر یا شکستگی شود.
 • در مواقع تغییر درجه حرارت و انبساط قطعات به خصوص ریل آسانسور، نباید به هیچ وجه تغییر وضعیتی در مقاومت و استحکام لقمه آسانسور رخ دهد.
 • در هنگام نصب لقمه آسانسور در صورتی که شکستگی یا دفورمگی رخ دهد حتما باید آن را با یک لقمه سالم جایگزین کرد.
 • مطابق با استاندارد آسانسور جوشکاری در اطراف و روی لقمه آسانسور اکیدا ممنوع است.
 • در آسانسورهای با ارتفاع کمتر از 40 متر از لقمه ی ریختگی استفاده می شود و در آسانسورهای با ارتفاع بیش از 40 متر از لقمه ی فنری استفاده می شود.

[irp posts=”4409″ name=”براکت آسانسور چیست؟”]

کلام آخر

یکی از قطعات کوچک اما کاملا کاربردی در سیستم آسانسور لقمه آسانسور است. لقمه ی ریل آسانسور انواع بسیار زیادی دارد که نقش بسیار مهمی در  ثابت ماندن و محکم شدن ریل آسانسور بر روی براکت ایفا می کند. نام دیگر لقمه آسانسور بست آسانسور است که در دو دسته لقمه قالبی و پرسی دسته بندی می شوند و از جنس فولادی یا چدنی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *