مقالات

نگهداری و تعمیر آسانسور

آسانسور

هزینه‌های مربوط به آسانسور بعد از نصب آن خاتمه نمی‌یابند. درست مانند داشتن یک ماشین یا کامپیوتر، قطعات آسانسور نیز خراب می‌شوند و باید آنها را تعمیر کنید. دقیقا به همین خاطر است که باید با سطوح مختلف تعمیر و نگهداری آسانسور خود آشنا شوید. بعد از گفتن این نکته، بیایید نگاهی به تعمیرات قابل انتظار آسانسورهای خانگی بیاندازیم.

آسانسور خود را به صورت سالیانه بررسی کنید

زمانی که حرف نگهداری و تعمیر در میان است، بسیاری از کشورها مالکین خانه را ملزم می‌کنند آسانسورهای خود را به صورت سالیانه بررسی کنند. هم اکنون، حتی اگر مقررات محل زندگی شما چنین چیزی را اجباری نکنند، باز هم بررسی آسانسور خود به صورت سالیانه می‌تواند بسیار عالی باشد. دلیل آن چیست؟ آسانسورهای قطعات متحرک زیادی دارند؛ اگر تنها در صورت بروز مشکل آسانسور را بررسی کنید، احتمالا عمر آن چندان زیاد نخواهد بود. آسانسور را به صورت مرتب بررسی کنید تا عملکرد آن را مناسب نگه دارید و از هرگونه خرابی جلوگیری کنید.

در زمان بررسی آسانسور باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم

قوانین و معیارهای بررسی آسانسور از کشوری به کشور دیگر متفاوت هستند. چندین راهنمایی پایه وجود دارند که بیشتر کشورها از آنها پیروی می‌کنند. هزینه بررسی آسانسورهای تجاری ممکن است با بررسی آسانسورهای خانگی تفاوت داشته باشد.

در ادامه چند مثال از موارد مربوط به بررسی آسانسورها را با یکدیگر می‌بینیم:

 • اگر آسانسور دارای اتاق کنترل است، حتما از وجود کپسول آتش‌نشانی در آن مطمئن شوید.
 • بررسی کنید که آیا قفل‌ها به خوبی کار می‌کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که درب اتاق آسانسور به راحتی باز می‌شود.
 • اطمینان حاصل کنید که نور این اتاق به خوبی تامین می‌شود.
 • مطمئن شوید که فیوز مناسبی را برای آن نصب کرده‌اید.
 • از داشتن سنسور دود اطمینان حاصل کنید.
 • در کابین آسانسور، اطمینان حاصل کنید که تمامی کف آن سالم است.
 • اطمینان حاصل کنید که نور کافی در خروجی آسانسور تمامی طبقات وجود دارد.
 • اطمینان حاصل کنید که هواکش آن دارای کلید است. این هواکش باید در کنار پنل کنترل آتش در لابی آسانسور قرار داشته باشد.
 • این نکته را بررسی کنید که آیا در تمامی راهروهای منتهی به آسانسور از تصویر نگاشت‌های تماس اضطراری استفاده شده است.
 • دستگاه‌های ایمنی راهرو باید در فاصله نزدیک ورودی آسانسور قرار داشته باشند.

نگهداری از کابل و قرقره در آسانسورهای دارای میل گاردان

در آسانسورهای قدیمی که دارای میل گاردان هستند، قطعات ممکن است به سرعت فرسوده شوند و مالکین خانه باید کابل‌ها و قرقره‌ها را به صورت سالیانه عوض کنند تا عملکرد آسانسور را در حالت مناسبی نگه دارند. اگر از فرآیندهای بررسی آنها اجتناب کنید، این امکان وجود دارد که در آینده پول بیشتری را برای تعمیر آنها پرداخت خواهید کرد. اگر مشکلات مالی به شما اجازه بررسی سالیانه آنها را نمی‌دهند، شاید باید از آسانسورهایی استفاده کنید که نیاز چندانی به نگهداری و تعمیر ندارند.

 آسانسورهای نیازمند به نگهداری کم

بعضی از آسانسورها نیازمند به تعمیرات کم هستند. این مدل‌ها به هیچ گونه اتاق کنترل، قرقره، طناب، زنجیر یا پارسنگ نیاز ندارند. از آنجا که قطعات متحرک کمتری وجود دارند، این آسانسور به نگهداری بسیار کمتری نسبت به آسانسورهای قدیمی‌تر نیاز دارد و خرابی‌های آن بسیار کمتر است. قیمت این آسانسور کمی بیشتر است، اما حداقل لازم نیست چندان زیاد نگران هزینه‌های تعمیرات سالیانه باشید. اگر به دنبال آسانسوری می‌گردید که به نگهداری نا چیزی نیاز دارد، Vision 450 بهترین گزینه ممکن برای شما خواهد بود.

آسانسورهای خلاءVacuum Elevator  به چه اندازه نگهداری نیاز دارند؟

یکی از تولید کنندگان گزارش داده است که آسانسورهای خلاء هر پنج سال یک بار به نگهداری نیاز دارند تا جلوگیر اصلی عوض شود.آسانسورهای خلاء، که از طریق فشار هوا در یک محفظه خالی کار می‌کنند، به قطعات متحرک کمی نیاز دارند و همچنین به هیچ کندن چاله مخصوص یا اتاق کنترلی احتیاج نیست. به همین دلیل، نصب آنها بسیار آسان است و به نگهداری و تعمیر بسیار کمی نیازمند هستند.

در واقع، یکی از تولیدکنندگان این دسته از آسانسورها گزارش داده است که آنها هر پنج سال یا 15,000 حرکت یک بار به نگهداری نیاز دارند تا جلوگیر اصلی عوض شود، که در مقایسه با نگهداری‌های سالانه بقیه آسانسورها بسیار کم است. هزینه بسیار کم نگهداری مطمئنا می‌تواند قیمت آنها را برای شما جبران کند و به همین دلیل آسانسورهای خلاء می‌توانند گزینه بسیار اقتصادی و مناسبی باشند.

آسانسورهای خلاء از لوله‌هایی لیز تشکیل شده‌اند که از پلی کربنات به عنوان بدنه استفاده می‌کنند و دید کامل ساختمان را در اختیار مسافرین قرار می‌دهند. استفاده از آنها بسیار آسان است: آسانسور فضای خلاء را در بالای کابین به وجود می‌آورد و فشار هوا کابین را به سمت بالا حرکت می‌دهد. پایین رفتن حتی از این ساده‌تر است، استفاده از گرانش زمین و فشار هوای تنظیم شده، که به کابین اجازه می‌دهد به شیوه‌ای ایمن و بدون مصرف هرگونه انرژی به سمت پایین حرکت کند.

آسانسورهای خلاء دارای سه قطعه اصلی هستند: سیلندر بالابر، کابین آسانسور، مونتاژ ایجاد خلاء

سیلندر لوله‌ای است که از چندین لایه پلی کربنات و به اندازه‌های مختلف تشکیل شده است تا به آسانی به یکدیگر متصل شوند. درب‌ها نیز از همین مواد ساخته شده‌اند، هوابندی شده و دارای قفل‌های مغناطیسی ایمنی هستند. سقف لوله از فلز ساخته می‌شود تا از استحکام دریچه مکش و ورودی‌های هوا اطمینان حاصل شود.

کابین آسانسور از پلی کربنات شفاف ساخته می‌شود و بر روی قالب فلزی سوار می‌شود. دریچه هوای روی کابین کار تنظیم فشار و شرایط هوای داخل را برای مسافرین انجام می‌دهد. این دستگاه همچنین دارای سیستم فرمان است تا در هنگام رسیدن به طبقه مورد نظر آسانسور از حرکت بایستد و توقف دقیقی داشته باشد.

مونتاژ ایجاد خلاء می‌تواند بر روی همان لوله‌ای ساخته شود که حامل کابین است یا اینکه در فاصله 30 فوتی سیلندر ساخته شود. این مونتاژ دارای یک موتور تک فاز است.

زمانی که حرف نگهداری و تعمیر آسانسور در میان است، به دنبال شرکت‌هایی بگردید که قادرند بررسی، روغن کاری و تعویض قطعات ریز و بزرگ را به صورت مداوم انجام دهند. با استفاده از آسانسورهای خلاء، این امکان را در اختیار خواهید داشت تا کمترین میزان نگهداری و تعمیر را در مورد آسانسور خود لحاظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *