دانستنی های آسانسور

هماهنگی آیین نامه ساختمان و آسانسور بخش دو

انواع درب کابین آسانسور

رعایت کردن استانداردها اجازه می‌دهد تا آشکارساز در جایی که ممکن است به راحتی نصب و آزمایش شده و کارآمد باشد برای پوشش دادن ناحیه تشخیص دود لازم مورد استفاده قرار بگیرد. شرکت‌های تولیدکننده آشکارساز دود برای این کاربری باید آیین نامه بازنگری طرح آسانسور تایید کنند یا یک بازرس، عملیات نصب آشکارساز دود را قابل قبول در نظر بگیرند. همچنین در زمان  خرابی آسانسور  بازدید موارد فوق الزامی خواهد بود.

رله‌ها برای اتصال سیستم اعلام حریق به کنترل کننده آسانسور برای عملیات اضطراری آتش نشانی ضروری هستند که باید در فاصله 3 فوتی از بخش کنترل آسانسور نصب شوند.

رله‌ها برای نظارت بر حضور منبع تغذیه 120 ولتی برای فعال کردن سیستم قطع اتصال شانت ضروری هستند و بر اساس الزامات NFPA 72 باید در فاصله 3 فوتی و یا کمتر از سیستم قطع اتصال، شانت نصب شوند.

 NFPA 72 ، برای سیستم هشدار آسانسور برای عملیات اضطراری آتش نشانی

دستگاه‌های ابتدایی در لابی آسانسور باید در فاصله افقی 21 فوتی از مرکز آسانسور نصب شوند که برای عملیات اضطراری آتش نشانی مورد استفاده قرار گیرند. دستگاه‌های ابتدایی برای عملیات اضطراری آتش نشانی در این سند به عنوان آشکارسازهای دود نشان داده شده‌اند. اگر شرایط محیطی نصب این سیستم‌های تشخیص دود اتوماتیک را با مشکل مواجه کند، سایر سیستم‌های تشخیص خودکار آتش (تشخیص حرارت) مجاز باید مورد استفاده قرار بگیرند.

 NFPA 72 6.16.4.  خاموش کردن آسانسور (خاموش شدن شانت)

6.16.4.1 : آشکارسازهای حرارتی برای خاموش کردن آسانسور قبل از عملیات آبپاشی، باید دارای درجه حرارت پایین و حساسیت بیشتری نسبت به آبپاش‌ها باشند.

6.16.4.2  : آشکارسازهای حرارتی برای خاموش کردن آسانسور در فاصله 2 فوت از هر آبپاش نصب می‌شوند که می‌تواند آب را بر روی آسانسور تخلیه کند.

6.16.4.3 : سوئیچ تعویض جریان آب را می‌توان به جای آشکارسازهای حرارتی مورد استفاده قرار داد، اما این کار معمول نیست.

ASME A17.1، 2.27.3.2 و 2.27.4.2 و SPS 318.1702 (10) (b).  در مورد جزئیات مکان و عملیات آسانسور هنگامی که دستگاه‌های ابتدایی فعال می‌شوند مواردی را بیان می‌کند.

بعضی از آسانسورها مجهز به همه ماشین آلات و کنترل‌های موجود در داخل بالابر از طریق یک پانل بازرسی و آزمایش ITP در چارچوب درب آسانسور هستند. بالابرهای دارای ITP دارای اتاق ماشین مجزا، فضای ماشین، اتاق کنترل و یا فضای کنترل نیستند. در NFPA 72، 6.16.6.2، رله‌ها برای اتصال سیستم اعلام حریق به کنترل کننده آسانسور مورد نیاز هستند که باید در فاصله 3 فوتی از کنترل کننده نصب شوند، بنابراین در فاصله 3 فوتی از ITP مورد نیاز هستند.

در ASME A17.1 این رله‌ها از طریق آسانسور قابل دسترسی نیستند. باید برای دستیابی به رله‌ها از محل توقف با ITP، تمهیداتی در نظر گرفته شود. رله‌ها ممکن است در جعبه‌ها یا پانل‌های دیواری محصور شده در بالای سقف با امکان دسترسی، یا در اتاق‌ها یا فضاهای دیگر در فاصله 3 فوتی از ITP نصب شوند که برای پرسنل آتش نشانی قابل دسترس باشند.

IBC، 703.4 : ساختار قابل احتراق یا غیر قابل احتراق به این صورت تعریف می‌شود: اگر مجموعه دیوار و سقف تنها حاوی مواد غیر قابل احتراق مانند دیوار گچی بر روی ستون‌های فولادی یا تیرهای فولادی باشند، ساختار مورد استفاده غیر قابل اشتعال در نظر گرفته می‌شود. آسانسورهایی که به طور کامل از این مجموعه‌ها ساخته می‌شوند غیرقابل احتراق شناخته می‌شوند. اگر بخشی از یک مونتاژ قابل احتراق باشد، مانند سقف کاذب روی تیرها و اتصالات چوبی، مجموعه و در نتیجه کابین به عنوان قابل احتراق در نظر گرفته می‌شود.

IBC، بخش 1502: پنت هاوس یک ساختار محصور و بی نظیر در بالای سقف یک ساختمان است که شامل مخزن، برج، اسپیر، گنبد، کاپولا خواهد بود.

IBC، 3004.4، استثناء: در جایی که سیستم تخلیه بالابر از نوع دائمی باز نباشد، در بالای بالابر یک سیستم هیدرولیکی قرار می‌گیرد که دارای سیستم هشدار دود برای باز کردن دریچه سیستم تهویه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. آشکارساز دود در بالای آسانسور برای عملیات اضطراری آتش نشانان، همانطور که در این مقاله توضیح داده شده، همچنین می‌تواند توسط یک دمپر باز شود.

در صورتی که نیازی به یک آشکارساز دود، طبق مطالب گفته شده در این مقاله، در بالای بالابر نداشته باشید، یک آشکارساز دود باید به جای آن مورد استفاده قرار بگیرد تا دریچه دمپر بالابر را باز کند. همچنین SPS 362.3004 را مطالعه کنید. این معمولا در مواردی مورد نیاز است که آسانسور در یک ساختمان 4 طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن حداقل یک طبقه دارای کاربری خوابگاه شبانه – آپارتمان، خوابگاه، هتل، بیمارستان، خانه سالمندان ، و غیره باشد.

موتورخانه آسانسور چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *