مقالات

4 دلیل برای توجه به فضای داخلی آسانسور

آسانسور

ما همه آن را تجربه کرده‌ایم: خیره شدن به دیوارهای یک آسانسور و تغییر اعداد طبقات تا زمانی که به طبقه مورد نظر برسیم. شاید فکر کنید فضای آسانسور، فضای ثانویه‌ای است که باید بعد از تکمیل سایر بخش‌های پروژه به آن پرداخته شود اما باید گفت که اولین فضایی است که یک نفر به محض ورود به یک ساختمان در آن دقایقی محبوس می‌شود و به آن توجه می‌کند.

دلایل زیادی برای مهم بودن طراحی آسانسور وجود دارد، اما در اینجا چهار دلیل عمده را خواهیم گفت، اگر تا به حال به طراحی داخل آسانسور دقت نکرده‌اید الان زمان آن رسیده که نظرتان را عوض کنید و کمی به آن فکر کنید. البته طراحی کابین در زمان  تعمیر آسانسور  هم مهم بوده و باید به آن توجه کرد.

 1. بسیاری از افراد فضای داخل آن را می‌بینند

در حالی که طراحی پنت هاوس یا واحد‌های لوکس همیشه چالش جالبی بوده اما واقعیت این است که مردم بیشتر از این فضاهای منحصر به فرد، شاهد فضای داخلی آسانسورها هستند. آسانسورها در هر سال حدود 18 میلیارد نفر را جابجا می‌کنند. مردم حدود 1.36 میلیارد مایل را با آسانسور طی می‌کنند.

ساکنان ساختمان، بازرگانان، افراد تحویل خدمات و مهمانان هر روز از آسانسور استفاده می‌کنند. هنگامی که فضای آسانسور به خوبی طراحی شده باشد به تعریف هر چه بهتر شرایط ساختمان کمک می‌کند. این بخش جدایی ناپذیر از طراحی ساختمان است. اگر آسانسور مطابقتی با ساختمان نداشته باشد مطمئنا تاثیر بدی روی اجزای هر چند شیک دیگر ساختمان خواهد گذاشت. از سوی دیگر، زیبایی آن می‌تواند زیبایی شناسی بقیه اجزای ساختمان را ترمیم و تقویت کند و پیامی روشن از کیفیت و صداقت صاحبان ساختمان به هر کسی که از آسانسور استفاده می‌کند، منتقل سازد.

 2. عدم تفکر در مورد طراحی می‌تواند منجر به ناسازگاری طراحی با اصول راه اندازی شود

معمولا طراحی داخلی آسانسور در اولویت نبوده، بنابراین طراحان به خوبی با مشخصه‌های پیچیده داخل و خارج آسانسورها آشنا نیستند. اگر از سرمایه گذاری روی فضای داخلی آسانسورها بیمی ندارید، پیشنهاد طراحی‌های بسیار گران، سنگین و سازگار یا ناسازگار با استاندارد آسانسورها آسان خواهد بود. اما باید توجه داشت که برای طراحی فضای آسانسورها علاوه بر جنبه زیبایی باید به قواعد راه‌اندازی نیز توجه کرد. موضوع بسیار مهم، هماهنگی وزن آسانسور با قوانین راه اندازی ایمن آن است. بی توجهی به این موضوع می‌تواند پروژه شما را مختل کند. بدتر از آن این است که اگر حادثه جبران ناپذیری به خاطر طراحی شما اتفاق بیفتد شهرت حرفه‌ای شما نیز به خطر خواهد افتاد.

رعایت مکانیسم‌های تامین کننده ایمنی آسانسور در طراحی علاوه بر جلوگیری از بروز حوادث می‌تواند به حفاظت از نام حرفه‌ای شما کمک کند.

3. فضای داخل آسانسور به شما فرصتی برای اجرای طراحی‌های جدید و نوآورانه می‌دهد

اگرچه هنوز چیز زیادی در این باره نمی‌دانید، اما نوآوری‌های جدید و هیجان انگیزی در جهان طراحی داخلی آسانسورها اتفاق افتاده است. بازار برای کار طراحان باهوش کاملا هموار شده است. از طراحی‌های ظریف، بادوام، سبک وزن شیشه‌ای گرفته تا طراحی‌های ضدآب و ضد میکروب.

این مواد، زندگی جدیدی را در فضای طراحی داخلی آسانسورها تجربه می‌کنند و دیگر خبری از موسیقی‌های خواب آور و طراحی‌های کسل کننده نخواهد بود و شاهد طراحی‌های براق، پیچیده، ظریفی خواهیم بود.

نوآوری، فرصت اجرای آسان تصاویر گرافیکی و لوگو‌های سفارشی را با ظاهری منعطف و حرفه‌ای برای شما فراهم می‌کند.

 4. اگر طراحی خوبی می‌خواهید و نیاز به کمک دارید آن را به کس دیگری بسپارید

اگر هنوز علاقه‌ای به طراحی داخلی آسانسور ندارید؟ و نگران هستید که به خاطر بی توجهی به قاعده خاصی طراحی شما عملی نشود یا اگر در این مسیر گیر افتاده‌اید؛ شرکت‌های طراحی داخلی آسانسور می‌توانند راه حل‌هایی به شما ارائه دهند  و به آسانی محیط داخلی آسانسورهای شما را مطابق قواعد آن به زیبایی هر چه تمام‌تر طراحی کنند.

این خدمات باید شامل تابلوهای ارائه، نقشه CAD، مشخصات پیش نوشته شده و جلسات طراحی برای تسهیل روند و اطمینان از مطابقت جزئیات با استاندارد آسانسور ایمن باشد.

برای برخی از طراحان، طراحی فضای داخل آسانسورها اهمیت چندانی ندارد که همین نقطه ضعف کار آن‌هاست زیرا آسانسورها سالانه میلیاردها جابجایی را برای میلیون‌ها نفر انجام می‌دهند و هیچ یک از این افراد در چنین فضایی هیچ کاری برای انجام ندارند جز این که به قضاوت ساختمان از روی ظاهر آسانسورها بپردازند. چیزی که بسیار مهم است طراحی هوشمندانه فضای داخلی آسانسورها است تا از بروز هرگونه حادثه به خاطر عدم سازگاری طراحی با قوانین ایمنی آن پیشگیری شود. از چشمان مخاطبانتان که دقایقی در آسانسور محبوس می‌شوند به نفع ساختمان خود استفاده کنید. با کمی کمک از شرکت‌های متخصص در زمینه طراحی داخلی آسانسورها می‌توانید به بهبود شرایط ساختمان خود کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *