دانستنی های آسانسور

کاربرد آینه در آسانسور

آینه در آسانسور

آسانسورها، یکی از بزرگ ترین اختراعات دوران ما هستند. چرا که بالا رفتن از چند طبقه سخت و وقت گیر به نظر می رسد. اما اگر فکر می کنید، هنگام طراحی و ساخت آسانسور، تنها به جنبه های مهندسی اهمیت داده می شود، در اشتباه هستید. از موسیقی که داخل کابین پخش می شود گرفته تا استراتژی های نصب آینه، همگی به خوبی در نظر گرفته می شوند.

مهندسین آزمایشات و تحقیقات متعددی را انجام دادند که همگی با گذشت زمان، بهبود نیز یافته اند. نصب آینه داخل کابین آسانسور از جمله این پیشرفت ها بوده است.

در گذشته زمانی که آسانسورها به نسبت جدید بودند، مردم داخل کابین می ایستادند و کار دیگری انجام نمی داند، به همین خاطر ترس آن ها از سقوط آسانسور نیز بیشتر بود. بنابراین، آینه هایی داخل کابین نصب شد تا در حالی که افراد منتظر رسیدن به طبقه مورد نظرشان بودند، حواس شان پرت شود و چیزی برای تماشا کردن داشته باشند.

ایده نصب آینه در کابین آسانسور از کجا آمد؟

شاید بهتر باشد بپرسید چرا آینه ها در ابتدا در کابین آسانسور نصب شدند؟ یکی از جواب ها می تواند این باشد که درست مانند پخش موسیقی داخل کابین که به کاهش تنش در افراد کمک می کند، نصب آینه نیز به همین دلیل مطرح گردد.

در ابتدا، سرعت آسانسورها به مراتب آهسته تر بود و همین نصب آینه باعث شد تا افراد متوجه سرعت آهسته آسانسور نشوند. بسیاری از افراد زمانی که وارد کابین فلزی می شدند، فوبیای قرارگیری در جای تنگ آن ها را می گرفت و وجود آینه به رفع این مشکل کمک کرده بود.

هدف از نصب آینه داخل کابین آسانسور چیست؟

هدف از نصب آینه داخل کابین آسانسور، کاربردی است اما جنبه روانی دارد تا مهندسی. به مرور زمان و با بلندتر شدن ساختمان ها، نصب و استفاده از آسانسورها بیشتر از گذشته مورد استقبال قرار گرفت. سرعت آسانسورها در آن زمان کند بود و بسیاری از افراد از این مورد شکایت داشتند.

شرکت های آسانسوری در پی رفع این چالش و مشکل برآمدند و آسانسورهایی را طراحی کردند که سرعت بالاتر و در عین حال، ایمنی بیشتری داشتند. که البته هزینه هایی بسیار زیادی را نیز به همراه داشت. نظرات متفاوتی در این خصوص ارائه شد. اما در نهایت، این نتیجه حاصل شد که به جای تمرکز بر روی بزرگ کردن موتور آسانسور، به مسافران اهمیت بیشتری داده شود.

[irp posts=”3123″ name=”کابین آسانسور چیست؟ انواع کابین آسانسور”]

زمانی که مهندسین از این زاویه به مشکل نگاه کردند، به ایده های خوبی رسیدند.

  • آیا سرعت آسانسور واقعا کند است؟
  • چرا افراد فکر می کنند آسانسور حرکت آهسته ای دارد؟
  • چگونه می توانیم حواس آن ها را پرت کنیم؟
  • چگونه می توانیم محیط آرام تری را برای آن ها فراهم کنیم؟
  • آیا افراد از ارتفاع می ترسند؟

مهندسین هم چنین دریافتند که افراد در خصوص زمان و کند بودن آسانسور اغراق می کنند، چرا که در طول سفر خود کاری انجام نمی دهند به علاوه این که می توانند ترس از سقوط آسانسور نیز داشته باشند. برای رفع این مشکل، نیاز به فضا و تجهیزات بیشتری بود.

در این زمان، طرح نصب آینه داخل کابین ارائه شد تا افراد به چیزی غیر از موارد منفی فکر کنند. بعد از نصب آینه، نظر سنجی هایی انجام شد و افراد معتقد بودند که آسانسورهای جدید سرعت بیشتری دارند. در حالی که تغییری در سرعت آسانسورها ایجاد نشده بود و تنها طراحی داخل کابین دستخوش تغییراتی شده بود.

آینه در آسانسور

آینه در آسانسور

چه زمان کابین آسانسور باید آینه داشته باشد؟

بسیاری از ما زمانی که وارد آسانسور می شویم، از زوایای مختلف به خودمان نگاه می کنیم تا مطمئن شویم که مرتب و آراسته هستیم. ممکن است بچه ها جذب رفلاکس نور از آینه ها شوند. با این حال، ممکن است هنگام سوار شدن به آسانسوری که به دیوارهای آن آینه نصب شده است، این سوال برای تان پیش بیاید که دلیل این کار چه بوده است؟

شرکت های آسانسورسازی پیشنهاداتی را در خصوص این که چه زمان باید آینه داخل کابین نصب شود، ارائه می دهند.

دیدگاه های متفاوتی در خصوص منشاء نصب آینه در آسانسورها ارائه شده است، اما همگی در یک مورد اتفاق نظر دارند. آن هم این است که عوامل روان شناختی و ارگونومیک دخیل هستند نه عوامل فنی. نظریه ای وجود دارد که نشان می دهد، نصب آینه در آسانسور اولین بار در ژاپن و به منظور برطرف کردن مشکل ارگونومیک افراد ویلچری انجام شد.

از آن جایی که آسانسورها در ابتدا در ابعاد کوچک تری طراحی و ساخته می شدند، اشاره شده است که استفاده از آینه به این افراد کمک می کرده تا هنگام چرخیدن داخل آسانسور، راحت تر بتوانند لبه ها و زوایای ویلچر را ببینند.

آیا نصب آینه داخل کابین آسانسور ضروری است؟

عملی بودن نصب آینه داخل کابین آسانسور، خود از جمله سوالاتی است که مطرح می شود. آسانسورها به حمل و جابجایی اشیای بزرگ مانند میز، کامپیوتر و یا حتی وسایل سنگین تر در ساختمان های چند طبقه کمک می کنند، بی آن که استرس جابجایی آن ها با پله ها وجود داشته باشد.

در چنین مواردی، آینه ها می توانند در معرض آسیب و یا شکستگی قرار بگیرند. در مقابل، ظاهر چوبی و یا فولادی کابین می تواند برای هر نوع استفاده ای مناسب باشد. به همین خاطر، از نصب آینه در آسانسورهای باربری بهتر است که خودداری شود.

آینه در آسانسور

آینه در آسانسور

دلیل نصب آینه در کابین آسانسور چیست؟

از جمله دلایل نصب آینه در آسانسور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با هدف ایمنی آسانسور

ایمنی، یکی از اصلی ترین دلایل به کارگیری آینه داخل کابین آسانسور است. شما به راحتی می توانید کارهای دیگر افراد حاضر در کابین را زیر نظر داشته باشید. به همین خاطر، می توانید هر گونه اقدام مشکوک را نیز شناسایی کنید.

در ابتدا که نصب آینه در آسانسور مطرح شد، هدف بهبود وضعیت دسترسی بود. پله ها برای افراد ویلچری مانع بزرگی هستند. اما وجود آسانسور کمک بزرگی به این افراد می کند و دسترسی به طبقات را برای آن ها تسهیل بخشیده است.

اما ممکن است این افراد با مشکلاتی در چرخاندن ویلچر روبرو شوند و این جاست که وجود آینه داخل کابین، به کمک این افراد می آید و به آن ها این امکان را می دهد که با نگاه کردن به آینه بتوانند حرکات ایمن تری را داشته باشند و زندگی افراد دارای معلولیت های جسمی آسان تر خواهد شد.

[irp posts=”3194″ name=”ایمنی در آسانسور”]

کاهش اضطراب و کلاستروفوبیا (تنگنا هراسی)

بسیاری از افراد هنگام وارد شدن به آسانسور و به دلیل فضای کمتر، کمبود هوای تازه و یا دیگر دلایل، دچار کلاستروفوبیا می شوند. این موارد در نهایت می تواند منجر به بروز اضطراب و بالا رفتن ضربان قلب شود. اما وجود آینه داخل کابین می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. چرا که فضای داخل آسانسور بزرگ تر به نظر می رسد. جالب تر این که، ترس از گیر افتادن داخل آسانسور نیز کمتر خواهد شد.

حواس پرتی

ممکن است برخی افراد داخل آسانسور کسل و یا خسته شوند، اما وجود آینه باعث می شود آن ها ظاهر و شخصیت خود را تجزیه تحلیل کنند. در چنین شرایطی، افراد کمتر از زمانی که در آسانسور می گذارنند شکایت می کنند.

در صورتی که آینه ای داخل آسانسور وجود نداشته باشد، به نظر می آید که مدت زیادی طول می کشد تا به طبقه مورد نظر برسند.

[irp posts=”4127″ name=”روش های مقابله با ترس از آسانسور (فوبیا به اسانسور)”]

اطمینان از وجود کابین آسانسور و عدم سقوط در چاه

زمانی که درب آسانسور باز می شود و شما خود را در آینه می بینید، این اطمینان حاصل می شود که کابین به طبقه رسیده است. در برخی موارد این احتمال وجود دارد که درب آسانسور علی رغم نرسیدن کابین به طبقه باز شود و متاسفانه افرادی که عجله دارند، به داخل چاه سقوط می کنند.

آینه در آسانسور

آینه در آسانسور

در کنار موارد گفته شده، نصب آینه می تواند زیبایی کابین آسانسور را چندین برابر کند. آسانسور مجموعه ای است از تجهیزات و اجزای مکانیکی و الکتریکی. اما زمانی که مسافر وارد کابین می شود، عمدتا به این بخش از سیستم اهمیتی نمی دهد و تنها ظاهر آسانسور را می بیند.

وجود آینه داخل کابین آسانسور باعث می شود افراد توجه بیشتری به فضای اطراف داشته باشند، به علاوه این که، ساختمان نیز زیباتر و شیک به نظر خواهد رسید.

[irp posts=”4161″ name=”فرق بین چاه و چاهک آسانسور چیست؟”]

در پایان این که،

اختراع آسانسور از جمله تکنولوژی هایی است که هر چه زملن می گذرد، استفاده از آن اهمیت بیشتری پیدا می کند. اما آیا تا به حال شده از خودتان بپرسید، علت نصب آینه داخل کابین آسانسور چیست؟

پاسخ این سوال می تواند شما را شگفت زده کند، چرا که نصب آینه در واقع، علل روانی و روان شناختی دارد. در ابتدا، افراد از کند بودن سرعت اسانسورها شکایت داشتند و علت این بود که چون کاری به جز خیره شدن به کف کابین نداشتند، مدت جابجایی برای آن ها طولانی تر به نظر می آمد.

بعد از این که تصمیم به نصب آسانسور داخل کابین گرفته شد، این مشکل افراد برطرف شد و آن ها هنگام ئارد شدن داخل کابین، بر روی ظاهر و آراستگی خود متمرکز می شدند. نصب آینه در آسانسور می تواند دلایل دیگری از جمله برطرف شدن استرس ناشی از قرار گرفتن در یک محیط تنگ و یا ترس از سقوط آسانسور را نیز به همراه داشته باشد.

در کنار جنبه روانی نصب آینه، این کار می تواند بر زیبایی ظاهری آسانسور و هم چنین ساختمان نیز بیفزاید.

منبع:

https://www.kohtler.com/blog/when-should-an-elevator-have-mirrors/

https://www.rvcj.com/why-do-lifts-have-mirror-finally-youll-know-the-reason-behind-it/

https://www.tutorialspoint.com/why-do-we-have-mirrors-in-lifts

https://www.vagabomb.com/Ever-Wondered-Why-Elevators-Have-Mirrors-Heres-the-Reason/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *