خدمات آسانسور

نصب و راه اندازی آسانسور

نصب و راه اندازی آسانسور

مقدمه

اگرچه هر یک از آسانسورها، خودرویی را با مکانیزم متفاوتی حرکت می دهند، اما همه آنها به طور کلی دارای قطعات اصلی یکسانی هستند: یک بالابر، یک ماشین و یک سیستم بالا یا پایین برای حرکت خودرو.

اجزای آسانسور و انواع مختلف

آسانسورهای نصب شده این تصور را ایجاد می کند که همه چیز بسیار ساده جریان دارد. با این حال، ساخت آسانسور از اجزای جداگانه آن تا چیدمان و اجرای آن یک فرایند دقیق است. اجزای اصلی شامل:

 • کابین آسانسور
 • راهنمای سیستم های ریلی
 • دستگاه بالابر
 • کنترل ها
 • سیستم های ایمنی

انواع مختلف آسانسورهای مورد استفاده، همه از این اجزای اصلی استفاده می کنند. فراتر از این ها، بسیاری از اجزای فردی در آرایش آسانسور وجود دارد. برای حفظ عملکرد مناسب، هر یک باید با دقت ساخته و اعمال شوند. آسانسورهای مسافری از آن نوع هایی هستند که معمولاً محدود به نظر می رسند، در حالی که آسانسورهای حجیم تر مانند آسانسورهای باری بزرگتر، وسیع تر و برای استفاده های سنگین طراحی شده اند (و نصب آنها ممکن است بیشتر طول بکشد).

انتخاب نوع آسانسور

سبک و اندازه خانه شما بر آسانسور مناسب شما تأثیر می گذارد. آسانسورهای مسکونی دو نوع آسانسور برای مصارف خانگی ارائه می دهد – کششی و هیدرولیکی. نوع مناسب برای خانه شما بستگی به موقعیت مکانی شما، ترخیص سربار موجود و فضای موجود در خانه شما دارد.

نصب و راه اندازی انواع آسانسور

نصب و راه اندازی آسانسور کششی

آسانسورهای کششی برای صرفه جویی در فضا طراحی شده اند، زیرا به اتاق ماشین نیاز ندارند. اگرچه برای مصارف خانگی طراحی شده است، اما آسانسورهای کششی از فناوری مشابه آسانسورهای موجود در ساختمان های تجاری استفاده می کنند. یکی از قابل توجه ترین مزایای آسانسور کششی این است که بدون سر و صدا کار می کند. این سیستم از کمربندها یا طناب های فولادی برای بلند کردن کابین از کف به طبقه استفاده می کند. آسانسورهای کششی مسکونی دارای مصرف انرژی فوق العاده، روان کار و نگهداری آسان هستند.

در آسانسورهای کششی، کابین با استفاده از طناب هایی که از روی یک چرخ عبور می کنند، حرکت می کند و از یک موتور استفاده می کند که در اتاق ماشین واقع شده و در بالای شافت آسانسور قرار دارد. به منظور محدود کردن فشار بر موتور الکتریکی، از وزنه متقابل برای اعمال نیروی مخالف استفاده می شود که باعث می شود فرآیند بالابری کارآمدتر شود. مزایای آسانسورهای کششی در سرعت و ظرفیت بالایی که ارائه می دهند نهفته شده است.

[irp posts=”3421″ name=”آسانسور کششی چیست؟”]

نصب و راه اندازی آسانسور ام ار ال روملس (بدون موتورخانه (MRL))

آسانسور MRL برای ساختمان های کم ارتفاع و متوسط ​​به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است. در حالی که آسانسور هنوز روی مکانیزم کشش کار می کند، اتاق ماشین با فضایی لغو شده در بالای شفت که ماشین آلات را در خود جای می دهد جایگزین می شود. از مزایای این سیستم می توان به ایجاد فضای قابل استفاده بیشتر، مصرف انرژی کمتر از 80٪ نسبت به سیستم های هیدرولیک و سیستم عامل بدون روغن اشاره کرد.

[irp posts=”2903″ name=”آسانسور بدون موتورخانه (اتاق ماشین) یا mlr”]

نصب و راه اندازی آسانسورهای هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک هنگام نصب در خانه شما نیاز به یک اتاق ماشین جداگانه دارد. اتاق ماشین تجهیزات مورد نیاز برای کار با آسانسور و اطمینان از یک حرکت نرم و ملایم بالا و پایین را در خود جای داده است. اگرچه اتاق مجزا است، اما لازم نیست خیلی بزرگ باشد یا فضای قابل توجهی را در خانه اشغال کند.

آسانسورهای هیدرولیک مسکونی با همان معیارها و مشخصات مورد استفاده در آسانسورهای تجاری اما در کسری از اندازه ساخته می شوند. در حالی که یک آسانسور هیدرولیک به فضایی برای یک ماشین مجزا نیاز دارد، همچنین دارای رد پای عمودی کوچکتری نسبت به آسانسور کششی است و آن را برای خانه های بدون سقف بلند گزینه بهتری می کند.

آسانسور هیدرولیک از مکانیزم پیستونی برای فشار دادن کابین مسافر به بالا و پایین در پاسخ به دکمه های فشرده شده استفاده می کند. پیستون از یک موتور الکتریکی تغذیه می کند که هنگام بالا آمدن مایع هیدرولیک را درون پیستون پمپ می کند. با آزاد شدن مایع، لیفت پایین می آید. این آسانسور تمایل دارد در ساختمان های کم ارتفاع مورد استفاده قرار گیرد، زیرا دسترسی محدودی دارد و فقط می تواند در سرعت های پایین کار کند.

[irp posts=”2877″ name=”آسانسور هیدرولیک چیست؟”]

نصب و راه اندازی آسانسور پنوماتیک

این نوع آسانسور از خلاء بالای کابین مسافر و دریچه ای که در راس شفت قرار دارد تغذیه می کند. سوپاپ برای کشیدن کابین به سمت بالا بسته شده و باز می شود تا کابین به سمت پایین فرود آید. توربین پمپ خلاء گرد که طراحی آسانسور پنوماتیک را تعیین می کند و شفت از اکریلیک ساخته شده است. این نوع آسانسور می تواند فقط 1-3 مسافر را همزمان حمل کند.

نصب آسانسور پنوماتیک سریعتر انجام می شود، زیرا ساخت و ساز کمی انجام می شود. نیازی نیست که یک بالابر در داخل یا خارج خانه شما تعبیه شود. در عوض، یک بالابر در حال حاضر کنار هم قرار گرفته است و فقط باید روی سطح صاف نصب شود.

این 4 نوع طراحی آسانسور، نقشه ای برای صدها آسانسور است که احتمالاً در طول زندگی به آنها دسترسی خواهیم داشت.

[irp posts=”3308″ name=”آسانسور پنوماتیک چیست؟ آسانسور در خلا”]

آسانسور تجاری

آسانسور تجاری آسانسوری است که در فضای عمومی استفاده می شود

هزینه نصب آسانسور تجاری تقریباً 50 تا 60 هزار دلار است. برای آسانسور های بزرگتر، هزینه بستگی به اندازه و ظرفیت دارد.

هزینه نصب آسانسور در یک ساختمان تجاری 2 طبقه بین 50 تا 65 هزار دلار هزینه داشته باشد. برای آسانسور تجاری بزرگتر، هزینه بستگی به اندازه و طبقه بندی دارد.

از آنجا که هزینه نصب آسانسور تجاری به اندازه آسانسور و نوع و ساختمانی که در آن خدمات ارائه می دهد بستگی دارد، هزینه می تواند در محدوده وسیعی قرار گیرد.

[irp posts=”1115″ name=”آسانسور تجاری چیست؟ معرفی انواع آن”]

آسانسور شیشه ای یا پانوراما

برای راحتی بیشتر، نصب آسانسور شیشه ای ترکیب کاملی از فرم و عملکرد باشکوه در هر فضای تجاری یا مسکونی است. آسانسورهای شیشه ای در واقع شیشه ای نیستند. آنها ممکن است گاهی شبیه مکعب یا لوله های استوانه ای از جنس کریستال و در تماس با آنها شکننده باشند، اما در واقع کاملاً محکم و بادوام هستند. این آسانسورها معمولاً از مواد پلی کربنات شفاف ساخته می شوند.

اگر در نظر دارید که یک آسانسور شیشه ای برای فضای مسکونی یا تجاری خود داشته باشید، باید هزینه آن ها را نیز در نظر بگیرید.

[irp posts=”3632″ name=”آسانسور پانوراما (اسانسور شیشه ای) چیست؟”]

طراحی کابین آسانسور

بعد از اینکه شما و شرکت آسانسور خانگی خود، نوع آسانسور را برای خانه خود انتخاب کردید، مرحله بعدی این فرآیند کار بر روی طراحی کابین است. آسانسورهای مسکونی دارای یک کابین ساز آنلاین است که به شما امکان می دهد طیف وسیعی از سبک های مختلف کابین و همچنین تزئینات داخلی مختلف، گزینه های سقف ، سبک نرده، سبک دروازه و چیدمان وسایل را انتخاب کنید. این که آیا می خواهید یک کابین براق و مدرن داشته باشید یا روستیک و خانگی.

[irp posts=”3123″ name=”کابین آسانسور چیست؟ انواع کابین آسانسور”]

اتاقک دستگاه و ایمنی شفت آسانسور

هر دو اتاقک دستگاه و شفت نیاز به حفاظت اضطراری دارند. در صورت آتش سوزی، به یک حسگر دود و آبپاش پروانه‌ای نیاز است.

اگر چندین کابین وجود داشته باشد، هر یک از آنها باید دارای حسگر دود و آبپاش پروانه‌ای باشند. بسته به ترجیح شما، می‌توانید یک آشکارساز گرما را جایگزین آبپاش پروانه‌ای کنید. حسگر دود و حرارت باید در پشت درب دسترسی نصب شوند و دارای ابعاد 60 در 60 سانتی متر باشند. اگر یک آبپاش برای شفت انتخاب کنید، باید توسط یک محافظ پشتیبانی شود.

اگر آسانسور نیاز به یک گودال داشته باشد، آن نیز باید از بسیاری از آیین نامه‌های مشابه با شفت پیروی کند، مانند یک آبپاش همراه با محافظ.

این ناحیه باید دارای عوامل روشنایی باشد و سوئیچ آنها در ارتفاع 45 تا 90 سانتی متری در بالای گودال قرار بگیرد.

برای جلوگیری از شوک الکتریکی، چراغ‌ها باید با یک خروجی GFI محافظت شوند و درون زمین قرار بگیرند.

در نهایت، باید یک سیستم تخلیه نصب شود که در صورت وجود نشت یا ترکیدگی لوله در گودال مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم تخلیه از تجمع مایع در گودال جلوگیری می‌کند.

چک لیست نصب آسانسور

اکنون به بخش فنی می پردازیم. پیمانکار قبل از نصب آسانسور خانه شما باید چند مورد را انجام دهد یا تأیید کند. حداقل الزامات برای شروع کار مشابه است، اما بسته به اینکه با آسانسور کششی یا هیدرولیکی حرکت می کنید تا حدودی متفاوت است. ایالت های مختلف نیز نیازهای متفاوتی برای کد دارند. باید دقت کنید که آسانسور منزل شما با کد ها و انتظارات حوزه قضایی شما مطابقت دارد.

 • بالابر و چیدمان: برای آسانسورهای هیدرولیک و کششی، بالابرها باید مربع، خشک و داخل آن دارای شفافیت و تمیز باشد.
 •  داخل آن شفاف، خشک و تمیز باشد. نماینده فروش می تواند ابعاد مورد نیاز را با شما بررسی کند تا از به روز بودن بالابرها اطمینان حاصل کند.
 • مسدود کردن چوب: الزامات قبل از نصب چارچوب چوبی برای ارتفاعات هیدرولیکی و کششی یکسان است. باید میخ های کاج 2 در 12 اینچی وجود داشته باشد که از کل بالابر، بالا و پایین برود و 12 اینچ از خط مرکزی دیوار راه آهن فاصله داشته باشد. چوب باید با استفاده از پیچ و مهره های 3/8 در 2.5 اینچی به پایه های دیواری متصل شود. هر 12 پا عمودی، نیاز به پشتیبانی افقی است.
 • حداقل گودال: حداقل گودال 8 اینچی برای هر دو نوع آسانسور مورد نیاز است. برای آسانسورهای کششی، گودال باید بتواند بار 5100 پوندی را تحمل کند. بار مورد نیاز برای آسانسور هیدرولیک 3900 پوند است.
 • اتاق ماشین: اگر قرار است آسانسور هیدرولیک نصب کنید، باید یک اتاق ماشین ایجاد کنید. در حالت ایده آل، اتاق در پایین ترین سطح، در کنار آسانسور قرار دارد. اندازه آن باید حداقل 4 فوت در 4 فوت باشد. در صورت لزوم، باید در بالای منطقه سیل واقع شود، اما ترجیحاً در اتاق زیر شیروانی نباشد. اتاق ماشین را می توان از راه دور قرار داد، اما انجام این کار به لوله اضافی نیاز دارد.
 • برداشتن سقف یا کف: پیمانکار برای باز شدن آسانسور باید بین طبقات دهانه ای ایجاد کند ممکن است معماری خانه به صورتی باشد که روند کار را تسهیل کند.

اگر کف و سقف از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، این مرحله از کار بیشتر طول خواهد کشید، اما هنوز هم بسیار امکان پذیر است.

الزامات الکتریکی آسانسور

برخی از الزامات برق و مخابرات باید قبل از هر اقدامی جهت نصب و راه اندازی آسانسور به طور کاملا انجام شود. برق اصلی آسانسور باید از یک سرویس 240 ولت 30 آمپر اختصاصی با زمین و از یک سرویس 120 ولت 20 آمپر، هر دو در یک جعبه برق 4 در 4 باشد. 240 ولت سیم سیاه، قرمز، سفید و زمین را به فضای دستگاه وارد می کند. برقکاری که مجوز مورد نیاز را دارد به طور کامل نیازها را درک می کند، باید الزامات برق را نصب کند.

در صورت نصب درب تاب بر روی آسانسور، ممکن است نیاز به برق اضافی باشد. به علاوه، آسانسور باید دارای یک ظرف GFI، یک چراغ اختصاصی با سوئیچ و یک خط تلفن فعال و محافظ لامپ باشد که از بالای سر در اتاق زیر شیروانی یا در بالابر نصب شده است.

ورود آسانسور

بسیار مهم است قبل از آنکه نصب آسانسور انجام شود، یک فضای امن و اختصاصی برای آن ایجاد شود. باید یک منطقه 10 در 15 فوت در سطح زمین توسط پیمانکار و یا مسئول مربوطه ایجاد کند. باید بین فضا و بالابر آسانسور یک مسیر مشخص وجود داشته باشد.

نصب آسانسور خانگی

روند نصب آسانسور خانگی می تواند بر اساس عوامل مختلفی مانند طراحی خانه و ترجیحات صاحب خانه، متفاوت باشد. نصب آنها نیز بستگی به سن خانه دارد. اگر از ابتدا یک خانه جدید می سازید، می توانید آسانسور را در نقشه ها قرار دهید و آن را به عنوان بخشی از ساختمان نصب کنید. یک خانه قدیمی را می توان برای نصب آسانسور مسکونی مقاوم سازی کرد.

بسته به سن و سبک خانه فعلی شما، ممکن است طوری طراحی شده باشد که بعداً آسانسور را نصب کنید. برخی از سازندگان خانه و معماران گنجه ها را روی هم قرار می دهند، به این معنی که گنجه ها مستقیماً روی هم در هر طبقه از خانه ساخته می شوند. کمدها معمولاً با اندازه یک آسانسور مسکونی استاندارد مطابقت دارند. آنها همچنین دارای چراغ، خروجی و سایر اتصالات مناسب و کفپوش موقت هستند.

نصب آسانسور خانگی چقدر زمان می برد؟

زمانی که برای راه اندازی و نصب آسانسور است متفاوت بوده و به عوامل گوناگونی بستگی دارد که برخی از آنها توسط صاحب خانه قابل کنترل است. یکی دیگر از مواردی که در زمان موثر است، چیدمان و طراحی خانه است که اقدامات لازم قبل از نصب و راه اندازی آسانسور باید انجام شود.

به عنوان مثال، خانه هایی که با نزدیکترین انباشته ساخته می شوند، معمولاً دارای کفپوش موقت در گنجه ها هستند تا بعداً آسانسور اضافه شود. اندازه گنجه ها نیز معمولاً اندازه مناسبی برای بالابر آسانسور است.

ارتباط، یکی دیگر از عواملی است که می تواند بر مدت زمان مراحل نصب تأثیر بگذارد. پیمانکار عمومی، صاحب خانه و شرکت آسانسور باید خطوط ارتباطی باز با یکدیگر را حفظ کنند تا خطر تأخیر به حداقل برسد. به عنوان مثال، پیمانکار می تواند به صاحب خانه و شرکت آسانسور، زمان بندی انجام تکالیف خاص را بدهد. شرکت آسانسور می تواند روز مورد نظر برای تحویل آسانسور و نصب آن را مشخص نماید.

می تواند از جدول زمانی برای تعیین بهترین روز برای تحویل آسانسور برای نصب و بهترین روز برای بیرون آمدن خدمه نصب برای نصب آن استفاده کند.

یکی دیگر از عواملی که باید به زمان نصب توجه شود این است که چقدر طول می کشد تا شرکت آسانسور، خود آسانسور را بسازد. کابین آسانسور شما مطابق مشخصات شما طراحی و ساخته می شود. چند هفته طول می کشد تا آسانسور شما آماده حمل به خانه شما شود. اگر از پیمانکاری می خواهید که شفت و بالابر را از ابتدا بسازد، باید زمان زیادی برای انجام این کار در حین ساخت آسانسور داشته باشید.

ابعاد آسانسور

ابعادی که برای آسانسور خانگی مورد نیاز است بستگی به اندازه، نوع و دروازه آسانسور و همچنین طرح بالابر دارد. آسانسورهای مسکونی دارای هفت برنامه استاندارد بالابر برای آسانسورهای کششی و هیدرولیکی است.

برای کابین آسانسور 12 فوت مربعی، بالابر معمولاً 52 اینچ در 57 اینچ اندازه دارد. یک بالابر 60 اینچی در 60 اینچی می تواند یک کابین 15 فوت مربعی را در خود جای دهد. بالابرهای بزرگتر نیز می توانند آسانسورهایی با دو یا چند دروازه را در خود جای دهند.

[irp posts=”653″ name=”جدول ابعاد و ظرفیت کابین آسانسور”]

ملاحظات ایمنی آسانسور

باید به تعدادی از نکات ایمنی مهم زمان محاسبه ابعاد آسانسور،دقت کنید. کد ASME A17.1-2016 ، بخش 5.3.1.7.2 فاصله ای را که می تواند بین دروازه و آستانه و بین دروازه و در آسانسور باشد، مشخص می کند. بین آستانه و دروازه بیش از 3/4 اینچ فاصله وجود ندارد. دروازه باید 4 اینچ یا کمتر از درب فرود که رو به بالابر است، فاصله داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که در حالی که برخی ایالت ها به الزامات ASME پایبند هستند، عده ای دیگر کدهای خاص خود را دارند که ممکن است سختگیرانه تر باشند. آسانسورهای مسکونی هنگام نصب آسانسور به تمام کدهای محلی پایبند هستند.

[irp posts=”3194″ name=”ایمنی در آسانسور”]

ویژگی‌های ایمنی انواع آسانسور

در حالی که اکثر سیستم‌ها بسیار ایمن هستند، اما هنوز هم نیاز به ایمنی بیشتر دارند. آسانسورهای هیدرولیکی هرگز در هوا معلق نیستند زیرا همیشه از یک بازوی هیدرولیکی آویزان می‌شوند.

آسانسورهای کابلی معمولا در هوا معلق هستند اما معمولا دارای حداقل چهار کابل فولادی می‌باشند که به آن وصل شده است.

هر کابل می تواند اتاقک را نگه دارد، اما در صورت قطع شدن همزمان تمامی آنها، ترمز اضطراری وارد عمل خواهد شد که از سقوط اتاقک جلوگیری می کند.

کجا باید آسانسور را نصب کنید؟

همه چیز بستگی به طراحی خانه شما دارد. اگر معماری که خانه شما را ساخته است آن را با گنجه های انباشته طراحی کرده باشد، تبدیل آن کمدها به یک بالابر می تواند مقرون به صرفه ترین گزینه باشد. اگر در خانه خود کمد دیواری ندارید، مکانهای احتمالی دیگری برای آسانسور شما وجود دارد.

برخی از صاحبان خانه تصمیم می گیرند در کنار پله های خود یک بالابر و چاه برای آسانسور مسکونی بسازند. اگر پله های شما در کنار فضاهای فرود بزرگ و خالی هستند، ممکن است برای آسانسور جدید فضای زیادی در کنار آنها وجود داشته باشد. گزینه دیگر این است که محور را در منطقه ای از خانه خود بسازید که فضای باز زیادی دارد. ممکن است در آسانسور فضای کافی برای آسانسور وجود داشته باشد، به شرطی که فضای کافی در راهروها یا اتاق های بالای آن وجود داشته باشد.

نتیجه

آسانسورهای مسکونی می توانند رویاهای آسانسور خانه خود را به واقعیت تبدیل کنند.آسانسور خانه به ارزش دارایی شما می افزاید و می تواند به شما کمک کند تا بتوانید خانه خود را برای خود و سایر اعضای خانواده راحت تر کنید. ما شما را در هر مرحله از مراحل طراحی و نصب راهنمایی می کنیم.

منابع

https://residentialelevators.com/guide-to-home-elevator-installation-process/

https://www.home-elevator.net/info-elevator-installation.php

https://www.tower-lifts.co.uk/4-common-types-of-elevators/

 

آیین نامه‌های ذکر شده توسط ASME A17.1 برای حفاظت از ایمنی تکنسین‌ها و مسافران بسیار مهم هستند.

با این وجود، آنها قانون نیستند. آیین نامه‌ها هم برای آسانسورهای مسکونی و هم برای آسانسورهای تجاری هستند، اما ممکن است در هر کشور متفاوت باشند.

آسانسورهای تجاری به احتمال زیاد آیین نامه‌های بیشتری نسبت به آسانسورهای مسکونی دارند.

در آسانسور اوج گستران پادرا، توصیه می‌کنیم که از تمام الزامات استاندارد آسانسور پیروی کنید تا یک آسانسور مسکونی ایمن داشته باشید و بتوانید به بهترین وجه از توانایی‌های آن استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *