آسانسور هیدرولیک

قیمت و مشخصات فنی آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک :

در کشورهای اروپایی و توسعه یافته بیشتر از ۷۰ درصد از آسانسورهای ساختمان‌های زیر ۵ طبقه، به صورت آسانسور هیدرولیک و با بهره بردن از این نوع تکنولوژی طراحی، ساخته و نصب می‌شوند. آسانسورهای هیدرولیک اگرچه به نسبت آسانسورهای کششی، دارای محدودیت‌هایی هستند؛ اما مزایای استفاده از تکنولوژی هیدرولیک به قدری بالاست؛ که استفاده از آن را در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و تجاری، به‌صرفه و ارزشمند می‌کند.

روش کار آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیکی بر مبنای جک‌های هیدرولیکی کار می‌کنند. کاربرد جک‌های هیدرولیکی بسیار متنوع است. احتمالا نمونه‌های این جک‌ها را در وسائل کوچک‌تر دیده‌اید. جک‌های هیدرولیکی از طریق نیروی فشار روغن کار می‌کنند. در زمینه کاربرد این جک‌ها در آسانسور هیدرولیک ، فشار روغن از طریق دستگاهی به نام پاوریونیت تامین و به پیستون‌ها منتقل می‌شود.

از نظر ساختاری جک‌های هیدرولیکی در بخش زیرین کابین آسانسور قرار گرفته و با استفاده از نیروی هیدرولیک، موجب بالا رفتن آسانسور می‌شوند. در واقع پمپ تعبیه شده در پاوریونیت روغن را با فشار زیر پیستون‌های جک هیدرولیک می‌فرستد؛ و به این طریق موجب بالا رفتن آسانسور در ارتفاع می‌شود. با تخلیه روغن پیستون‌ها نیز آسانسور به سمت پایین حرکت می‌کند. طبیعتا با تعیین دقیق میزان روغن تخلیه شده، می‌توان محل دقیق ایستادن آسانسور در هر طبقه را تعیین کرد.

در نهایت جالب است بدانید که آسانسورهای هیدرولیکی از نظر محل قرارگیری جک به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند.

که در نوع مستقیم ،جک و پیستون مستقیما زیر کابین (در مرکز) نصب و جانمایی میشود و در این حالت نیاز هست به اندازه نصف طول جک،چاه حفر شود جهت جانمایی پیستون، و با توجه به کاربری آسانسور هیدرولیک اعم از مسکونی، باربر، خودروبر، تخت بر بیمارستانی عمدتا طبق طراحی شرکت آسانسور این روش پیشنهاد می گردد.

و در نوع غیر مستقیم کابین روی سازه ای به نام کاراسلینگ که حکم لیفتراک را دارد سوار میشود و جک، پیستون توسط فلکه هرزگرد به کاراسلینگ و در یکی از اضلاع چاه جانمایی میگردد. در این روش نیاز به حفر چاه به اندازه نصف طول جک نیست و در عمده موارد به مقدار 150 سانتیمتر که مورد نیاز همه آسانسورها هست نیاز داریم.

برای انتخاب آسانسور هیدرولیک مواردی هست که خالی از لطف نیست بدانید:

اگر شما در منطقه جغرافیایی سرد زندگی میکنید برای سفارش حتما حواستان باشد گرمکن یا هیتر هم، زمان خرید تقاضا کنید که البته خیلی از شرکتهای آسانسور به این موضوع واقف هستند، وهمچنین برعکس اگر در منطقه گرم سکونت دارید نیاز به خنک کننده دارید و از آنجایی که خنک کننده هزینه خیلی بیشتری نسبت به هیتر روی دست شما میگذارد (حدودا 50 میلیون تومان)ترجیح این است که فضای مورد استفاده برای پاوریونیت را توسط کولر گازی یا امثال آن خنک نگاه دارید.

 

آسانسور هیدرولیک
آسانسور هیدرولیک
آسانسور هیدرولیک

مزایا و ویژگی‌های آسانسور هیدرولیک

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، آسانسور هیدرولیک دارای مزایای بسیاری است. اولین مزیت این آسانسور عدم نیاز به موتورخانه در پشت بام است. این ویژگی باعث می‌شود بتوان این نوع آسانسور را در خانه‌های قدیمی بدون آسانسور نیز راحت‌تر نصب نمود.

سازه سبک، فضای مورد نیاز محدود و کابین‌های متنوع، از جمله موارد دیگری است که موجب برتری آسانسور هیدرولیک به نسبت رقابیش می‌شود.

از نظر میزان استهلاک و خرابی، باید گفت آسانسورهای هیدرولیکی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده؛ و به نسبت آسانسور‌های دیگر بسیار کم استهلاک‌تر هستند. همچنین می‌توان گفت آسانسورهای هیدرولیکی از جمله امن‌ترین آسانسورهای موجود هستند؛ که امکان سقوط در آنها تقریبا وجود ندارد.

جالبه بدونید آسانسورهای هیدرولیک در جهت به سمت پائین مصرف برق ندارند چون بواسطه باز شدن شیر تخلیه روغن به سمت پائین حرکت می کند.

قدرت بالای آسانسورهای هیدرولیکی برای تحمل وزن‌های سنگین، از جمله مزایای دیگر آن است. در واقع باید گفت آسانسور هیدرولیک در ابتدا برای حمل بارهای سنگین در ارتفاعات کوچک طراحی شده بود.

در نهایت آسانسور هیدرولیک به نسبت آسانسور کششی، حرکتی نرم‌تر و آرامش‌بخش‌تر دارند. همچنین در هنگام آغاز و توقف حرکت نیز، تکان‌های به شدت کمتری را احساس می‌کنید. از این رو استفاده از آن لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

اما این آسانسورها نقاط ضعفی نیز دارند؛ که ممکن است برای گروه معدودی از افراد مهم باشد. سرعت اولین و جدی‌ترین اشکال این آسانسورها است. در واقع آسانسورهای هیدرولیکی به نسبت رقیب قدیمی‌تر خود، کندتر حرکت می‌کنند.

همچنین آسانسور هیدرولیک به دلیل محدودیت ارتفاع پیستون، در نهایت می‌تواند در ساختمان‌های 5 طبقه قابل اجرا و استفاده باشند.

این دو ویژگی باعث شده است که این آسانسورها برای استفاده در ساختمان‌های دارای ارتفاع کم بسیار جذاب باشند.

برای اطلاع از قیمت آسانسور هیدرولیک کلیک کنید

آخرین مقالات

سبد خرید